Yerba mate właściwości

Yerba Mate- jaki ma wpływ na zdrowie?

Kawa to jeden z najlepszych napojów, który szybko i skutecznie działa na organizm pobudzając go. Ma wielu zwolenników, którzy bez jej zapachu i smaku nie są w stanie przetrwać poranka. Zawarta w niej kofeina działa bardzo szybko dając natychmiastowego “kopa” do życia. Jednak coraz częściej słychać o jej równie skutecznych zamiennikach. Yerba Mate to właśnie jedna z alternatyw, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Co to jest Yerba Mate? Jakie ma właściwości? Jak wpływa na zdrowie człowieka?

Co to jest Yerba Mate?

Yerba Mate to napar, który jest przyrządzany z mieszanki ziół, głównie ostrokrzewu paragwajskiego. Od tysięcy lat ma swoich zagorzałych fanów szczególnie w krajach południowej ameryki. Na ulicach Argentyny czy Paragwaju można spotkać ludzi chodzących z charakterystycznym kubkiem i czymś na wzór słomki.

To najważniejsze przyrządy służące do zrobienia naparu. Tykwa i bombilla, bez nich delektowanie się Yerba Mate może i byłoby możliwe, jednak na pewno nadają pewnego smaczku spożywanemu napojowi. Bombilla dodatkowo pełni funkcję sitka.

Jakie właściwości ma Yerba Mate?

Yerba Mate zazwyczaj sprzedawane jest w torebkach, w których znajduje się mieszanka ziół oraz ostrokrzewu paragwajskiego. Istnieją również produkty zawierające same liście. Jednak dla łatwiejszego i szybszego przyrządzenia naparu zaleca się kupić suszone liście wraz z domieszką innych ziół.

Od lat panuje przekonanie, że w Yerba Mate znajduje się kofeina. I faktycznie tak jest. Na dodatek jej negatywne działanie jest neutralizowane przez inne substancje, które znajdują się w naparze. Dodatkowo w napoju znaleźć można teobrominę i teofilinę, które również są odpowiedzialne za pobudzenie organizmu.

Yerba Mate ma wiele właściwości pro zdrowotnych. Zawiera dużo witamin i aminokwasów. Dodatkowo znaleźć w niej można również antyoksydanty i minerały. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak Yerba Mate wpływa na organizm?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego pozytywnie wpływa na organizm ludzki pod wieloma względami. Jednym z nich jest niszczenie bakterii odpowiadających za wydający się nieprzyjemny zapach z buzi. Działanie pobudzające, w przeciwieństwie do kawy, utrzymuje się znacznie dłużej, bo nawet do 8 godzin. Poza tym negatywne działanie kofeiny jest neutralizowane przez inne składniki znajdujące się w napoju.

Yerba Mate wpływa także uspokajająco, co może wydawać się paradoksem, czytając informację zamieszczoną powyżej. Jednak faktycznie tak jest. Dodatkowo spożywanie naparu poprawia koncentrację i wspomaga odchudzanie, a także wspomaga pracę jelit.