specjalne aparaty sluchowe dla dzieci

Aparaty słuchowe dla dzieci – po jakim ubytku słuchu je stosować?

Według aktualnych badań aparaty słuchowe są w Polsce noszone przez co piątą osobę. Bardzo często jednak zdarza się, że od poprawnej diagnozy do założenia odpowiedniego urządzenia mija nawet kilka lat. Takie zlekceważenie problemu może wynikać z kilku kwestii. Przede wszystkim osłabienie narządu słuchu następuje stopniowo, a mózg w pewnym stopniu ten ubytek kompensuje. Szczególnie ważne jest, aby dosyć szybko zadziałać w przypadku młodych pacjentów. Przy jakim ubytku słuchu warto stosować aparaty słuchowe? Podpowiadamy.

Jak wybrać aparat słuchowy dla dziecka?

Bardzo często informacja o konieczności założenia aparatu słuchowego dziecku jest szokiem dla rodziców. Jeżeli wcześniej nie zetknęli się z takim problemem wśród rodziny czy bliskich, może nawet pojawić się duża obawa, jak dalej postępować. Technologia w obecnych czasach jest jednak na tak wysokim poziomie, że bardzo często samych urządzeń nie widać i są one bardzo wygodne w codziennym noszeniu i użytkowaniu.

Opiekunowie dziecka są zobowiązani do szybkiego działania, ponieważ im dziecko jest starsze, tym trudniej będzie w pełni zaradzić problemowi. Przykładowo w przypadku wykrycia problemu u niemowląt nawet do 3. miesiąca życia, warto jest założyć aparat słuchowy przed ukończeniem przez dziecko 6. miesiąca. W takim przypadku maluch będzie miał duże szanse na prawidłowy rozwój podstawowych umiejętności, jakimi jest mówienie, słyszenie, czy ogólna interakcja ze swoimi rówieśnikami.

Zobacz także: https://superinformator.pl/wiadomosci/jakie-zalety-maja-nowoczesne-aparaty-sluchowe

Jak wyglądają pierwsze kroki z aparatem słuchowym?

Aparaty słuchowe dla dzieci, zanim będą odpowiednio założone, muszą być przede wszystkim właściwie dobrane. Może się to wydarzyć tylko dzięki odpowiednim krokom przy diagnozie. Do tego procesu służą metody obiektywne, takie jak audiometria impedancyjna czy otoemisje akustyczne. Wraz z wiekiem są one poszerzane o badania subiektywne, do których można zaliczyć audiometrię tonalną oraz słowną. Zdiagnozowanie i potwierdzenie ubytku w narządzie słuchu może mieć miejsce dopiero po serii badań.

Po stwierdzeniu danego poziomu niedosłuchu protezowanie powinno składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zapoznanie rodziców z wynikami badań, podczas których lekarz omówi przyczyny niedosłuchu, jego konsekwencje oraz przedstawi możliwości wsparcia aparatami słuchowymi. Następnie przeprowadzone będą konsultacje ze specjalistami, jak chociażby logopedą, pedagogiem czy psychologiem. Finalnie dobiera się odpowiedni aparat słuchowy. Szeroką ofertę można znaleźć na stronie https://akademiaslyszenia.pl/. Na samym początku dziecko będzie musiało przyzwyczaić się do nowego elementu przy uchu, jednak obecnie urządzenia są tak małe, że proces adaptacji przebiega zazwyczaj bardzo szybko.