zielony dach

Obsługa zielonego dachu – jak znaleźć wykonawcę?

Rosnące zainteresowanie dachami zielonymi stanowi duże ułatwienie dla osób szukających wykonawcy. Poza stworzeniem projektu i pozyskaniem materiałów od producenta ważne są też kwestie montażu i obsługi. Można zdecydować się na współpracę z jedną firmą, która wykona wszystkie niezbędne prace.

Zielony dach – projektowanie i dalsze działania

Właściwie wdrożony projekt dachu tego typu sprawia, że całość jest przynajmniej w części samowystarczalna. Warstwy roślin są tak rozplanowane, by konstrukcja radziła sobie w danych warunkach klimatycznych. Biorąc pod uwagę zielony dach obsługa musi być jednak na tyle kompleksowa, by w razie czego wykonać remont konstrukcji, konserwację czy choćby sprawdzenie, jak radzą sobie rośliny.

We właściwych dla Polski warunkach klimatycznych roślinność tworząca zielony dach może być dość zróżnicowana. Jest to możliwe z uwagi na rozsądną ilość opadów oraz dni słonecznych. Nieprzewidziane okresy suszy lepiej przeżyją modne w innych obszarach świata sukulenty, ale jeśli ktoś nie chce na nich poprzestawać, powinien zadbać o nawadnianie.

Na czym polega projekt dachów zielonych?

Początkowym etapem prac jest oczywiście stworzenie projektu. Firmy wykonujące 

projektowanie dachów zielonych w Podlaskim mają w tej kwestii duże doświadczenie i mogą w krótkim czasie przedstawić rozwiązanie odpowiednie do konstrukcji budynku. Dzięki dobremu projektowi można wyposażyć w zielony dach niemalże dowolny obiekt. 

Projekt ma znaczenie w kwestii efektywności dachu. Chodzi o dobór roślin i ich ułożenie. Zielony dach może mieć znaczenie jako element walki z efektem cieplarnianym. Wdrażanie dużych ilości takich rozwiązań w miastach sprawia, że stają się one bardziej zielone i ładne oraz oczywiście bardziej ekologiczne. 

Obsługa dachów zielonych – czego można oczekiwać?

Firmy, które realizują od podstaw wdrożenia dachów zielonych, mogą zapewnić też ich obsługę w czasie użytkowania. Zaleca się sprawdzanie, czy roślinność ma się dobrze choćby raz w roku albo w razie zauważenia problemów. Dobrze skonstruowany zielony dach nie wymaga poprawek częściej niż we wspomnianym okresie.

Podsumowując, wiele dachów zielonych znajduje się obecnie na budynkach mieszkalnych. Są też pokrycia dachowe budynków użytkowych. Ich obsługą musi zająć się profesjonalny wykonawca.