Wychowanie psa

Wychowanie psa – poznaj podstawowe zasady

Myślisz o przygarnięciu czworonożnego pupila? A może Twój zwierzak jest jeszcze niewychowany i trzeba z nim trochę popracować? Wytresowanie psa nie jest łatwym zadaniem. Aby zrobić to dobrze, potrzebna jest wiedza oraz sporo cierpliwości. W tym artykule przedstawiamy podstawy, które pomogą ci w tym zadaniu.

Ważna socjalizacja

Pozwól swojemu psu uświadomić sobie, że otaczający go świat jest bezpiecznym miejscem. To bardzo ważny czynnik wpływający na wychowanie psa. Każdego dnia, cierpliwie ucz czworonożnego przyjaciela prawidłowej interakcji z innymi ludźmi oraz ze zwierzętami. Możesz w bardzo łatwy sposób samodzielnie przygotować takie właśnie szkolenie.

Dobrym przykładem jest zasada 50 dni. Co ona oznacza w praktyce? W ciągu kolejnych 50 dni daj poznać Twojemu zwierzakowi coś nowego. Może to być nowy zapach, podróż tramwajem czy też spacer do parku. Chwal i nagradzaj swojego pupila za każdym razem, gdy jego zachowanie będzie prawidłowe. Pies towarzyski, który lubi innych to szczęśliwy pies. Oznacza to, że im szybciej pokażesz mu inne zwierzęta, ludzi czy też ciekawe przedmioty, tym lepiej dla niego.

Wychowanie psa, a lęk separacyjny

Psy szybko sprzymierzą się ze swoimi właścicielami, ponieważ z natury są istotami przyjaznymi i towarzyskimi. Niestety bardzo często zwierzaki zostają same w domu przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. To natomiast u niektórych z nich może wywołać silny lęk separacyjny.

Od samego początku należy zwracać uwagę na stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka do samotności. Na początku zostaw go w domu dosłownie na minutę, a następnie zwiększaj ten czas. Tutaj musimy dodać jedną ważną rzecz. Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka, a większość dnia nie ma Cię w domu, lepiej się na to nie decyduj. Dlaczego? Samotny pies nie będzie szczęśliwy, a jedynie zestresowany!

Chodzenie na smyczy

Wspólne spacery staną się codziennością, w związku z tym obrożę lub szelki należy nosić od najmłodszych lat. Początkowo zostawmy psiaka w smyczy na kilka minut, a potem stopniowo wydłużajmy ten czas. Jeśli Twój zwierzak dobrze sobie radzi z tą czynnością, daj mu nagrodę w postaci ulubionej przekąski.

Przed wyjściem na spacer z psem, pozwól swojemu szczeniakowi, aby przyzwyczaił się do swojej smyczy jeszcze w pomieszczeniu. Bądź spokojny i daj mu czas na dostosowanie się do tej nowej i nieznanej dla niego sytuacji. Wychowanie psa w tej kwestii również wymaga cierpliwości. Z całą pewnością poświecisz na to więcej czasu, ale wyuczone nawyki pozostaną z psem do końca życia.

Problemy z gryzieniem

Szczenięta uwielbiają gryźć, dzięki czemu lepiej rozumieją otaczającą ich rzeczywistość. Zapewnij swojemu pupilowi odpowiednią liczbę bezpiecznych zabawek, a także zdrowych przekąsek. Te przedmioty mogą zniechęcić psa od gryzienia mebli czy też kapci. Jednocześnie dobrze dobrana zabawka potrafi skutecznie uspokoić młodego szczeniaka. Oczywiście najlepiej będzie pokazać swojemu psu, że gryzienie jest w tym mieszkaniu złym nawykiem. Kiedy poczujesz, że podczas zabawy pies zaczyna Cię gryźć, po prostu przestań się poruszać i zaczekaj aż Twój towarzysz się uspokoi. Po kilku chwilach kontynuuj wspólną zabawę. Dzięki temu szczeniak zrozumie, że podgryzanie nie jest czymś normalnym, a z biegiem czasu przestanie używać zębów w taki właśnie sposób.

Te podstawowe informacje z całą pewnością pomogą Ci w wychowaniu Twojego pupila. Po opanowaniu podstaw będziecie mogli wziąć się za naukę komend i bardziej skomplikowanych sztuczek. Jesteśmy również pewni, że czas spędzony na nauce będzie dla was przyjemny i zbliży Was do siebie jeszcze bardziej. Z naszej strony życzymy powodzenia!

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl – zdrowie, szkolenie oraz wychowanie psa.