segregacja smieci

Rodzaje pojemników na odpady

W dzisiejszych czasach ekologia powinna odgrywać ważną rolę w życiu codziennego człowieka. Zasoby surowców naturalnych nie są przecież nieskończone, dlatego powinniśmy stale recyklingować i przerabiać to, co już zostało wytworzone. Jednak aby tak się stało, potrzebne są rozwiązania systemowe, w tym poprawna segregacja odpadów. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć zasady segregacji, aby każdy przedmiot mógł dostać drugie życie. 

Podstawowy podział pojemników na odpady

Podstawowy podział pojemników na odpady jest bardzo prosty i wygląda następująco:

  • Pojemniki żółte: tam wrzucamy plastik, wszelkiego rodzaju plastikowe opakowania po produktach spożywczych, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej, plastikowe torby i reklamówki. Co ważne, do tego pojemnika nie powinniśmy wkładać sprzętu AGD, opakowań po lekach czy styropianu.
  • Pojemniki niebieskie: tutaj powinny trafić gazety, czasopisma, kartony i tektury, zużyte zeszyty i papier biurowy. Nie wolno natomiast wrzucać zabrudzonego/zatłuszczonego kartonu (na przykład po pizzy), opakowań wielomateriałowych po płynnej żywności (kartonów po mleku/soku), segregatorów z metalowymi elementami czy tapet. Wszystkie tego typu materiały są zanieczyszczone i nie nadają się do ponownego przetworzenia.
  • Pojemniki zielone: są przeznaczone dla wszelkiego rodzaju szklanych opakowań po napojach i żywności. Nie wszyscy jednak wiedzą, że owych opakowań nie trzeba myć — tyczy się to także opakowań po olejach czy oliwie. Nie powinniśmy tam jednak wrzucać między innymi naczyń żaroodpornych, szkła stołowego, luster i żarówek.
  • Pojemniki brązowe: do bioodpadów będziemy oczywiście wrzucać resztki żywności, materiały biodegradowalne (na przykład włosy), fusy po kawie czy herbacie. Nie możemy ich jednak wrzucać w żadnej reklamówce/opakowaniu; zawartość powinna wylądować bezpośrednio w koszu. Oprócz tego nie powinny tam trafić rzeczy typu kości po mięsie, oborniki czy tekstylia.

Jak widać, jest aż pięć podstawowych rodzajów koszów na odpady. Warto zatem zadbać o to, by mieszkańcy mieli możliwość segregacji swoich odpadów i dbania o planetę. Można to na przykład zrobić z pomocą firmy Phu Impex, która oferuje używane pojemniki na odpady i ich transport na terenie Polski.