ogrzewanie basenu

Czy ogrzewanie wody basenowej pompą ciepła się opłaca?

Pompa ciepła to zyskujące dużą popularność rozwiązanie, wykorzystywane m.in. do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jak się jednak okazuje, jej zastosowanie może być znacznie szersze. Na zakup urządzenia coraz częściej decydują się właściciele przydomowych basenów, ponieważ dzięki podgrzaniu wody może ono wydłużyć sezon kąpielowy nawet o kilka miesięcy. Z naszego artykułu dowiesz się, czy ogrzewanie wody basenowej pompą ciepła się opłaca.

Jak przedłużyć sezon kąpielowy?

Żyjemy w klimacie, w którym sezon kąpielowy rozpoczyna się na ogół końcem maja, kończy zaś w drugiej połowie sierpnia. Nie znaczy to jednak, że tylko do tego czasu należy ograniczyć korzystanie z basenu ogrodowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zażywać kąpieli także wczesną wiosną i późną jesienią, jednak dla pełnego komfortu warto wtedy pomyśleć o podgrzaniu wody. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, do jakich z pewnością należą pompy ciepła.

Basenowa pompa ciepła to urządzenie, które wymusza proces sprężania i rozprężania powietrza. Wyposażona jest w specjalny wymiennik ciepła, który zapewnia dość szybkie ogrzanie wody przepływającej przez pompę, a tym samym również podniesienie temperatury wody w całym zbiorniku.

Największe zalety wynikające z zastosowania pompy ciepła w basenie?

Zastosowanie pompy ciepła w charakterze ogrzewania wody basenowej ma liczne zalety, o których wspomina przedstawiciel firmy Pool Design Company.

Pompę ciepła charakteryzuje wysoki stopień wykorzystania. Wynika to z faktu, że do prawidłowego działania nie potrzebuje promieni słonecznych, co jest konieczne chociażby przy zastosowaniu kolektorów. Pobiera ona ciepło z powietrza niezależnie od stopnia zachmurzenia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że istotna jest temperatura powietrza – im jest ona wyższa, tym więcej ciepła urządzenie pozyska i przekaże do wody basenowej, wyjaśnia nasz rozmówca.

Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że jest to jeden z najtańszych sposobów na podgrzanie wody basenowej. Pompa ciepła korzysta z energii odnawialnej, a pobór prądu jest naprawdę niewielki. Co więcej, nowoczesne urządzenia tego typu oferują możliwość zmiany wydajności cieplnej w zależności od warunków pogodowych. Bardzo ważną zaletą jest również prostota montażu. Należy pamiętać jednak o tym, żeby dobrać pompę do kubatury basenu, a także ustawić ją w dogodnym miejscu ze swobodnym przepływem powietrza. Najlepiej także jeśli będzie ona zlokalizowana jak najbliżej basenu.

Podsumowując, pompa ciepła to w pełni ekologiczne urządzenie, które nie produkuje żadnych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Ponadto jej eksploatacja nie jest kosztowna, a zalety wynikające z możliwości podgrzania wody basenowej są ogromne. Dzięki niej można znacznie wydłużyć sezon kąpielowy i zwiększyć komfort przebywania w basenie.