tyrbosprezarki

Regeneracja turbiny niskim kosztem  – czy to się zawsze opłaca?

Teoretycznie turbina samochodowa powinna odznaczać się taką samą żywotnością, jak silnik. W praktyce mechanizm ten psuje się znacznie częściej niż jednostka napędowa. Skuteczną metodą radzenia sobie z tym problemem jest regeneracja, czyli przywrócenie turbosprężarki do fabrycznego stanu technicznego. Na rynku działa sporo serwisów oferujących tę usługę, niekiedy w bardzo niskich cenach – jednak czy cena powinna decydować o wyborze wykonawcy?

Na czym polega regeneracja?

Założenia regeneracji są bardzo proste. To nic innego jak wymiana uszkodzonych lub w nadmiernym stopniu wyeksploatowanych elementów turbosprężarki na nowe. W ten sposób możliwe jest przywrócenie urządzenia do jego pierwotnego stanu technicznego.

Regeneracja składa się z kilku etapów. Po wyjęciu urządzenia z samochodu jest ono rozkładane na pojedyncze elementy, które następnie dokładnie się czyści przy użyciu specjalnych myjek ciśnieniowych lub ultradźwiękowych. Czyste elementy są ocenianie pod kątem ich stanu – jeśli są uszkodzone lub zużyte, zastępuje się je nowymi. Następnie turbosprężarka jest składana i testowana pod kątem sprawności – jeśli jej wydajność jest odpowiednia, można ją zamontować z powrotem w samochodzie. Jednym z serwisów, który oferuje tego typu naprawy jest firma Silesia Cars Center.

Regeneracja czy wymiana?

Koszt regeneracji rozbity jest na dwie części – cenę samej usługi oraz cenę użytych elementów. Innymi słowy – im bardziej rozległe uszkodzenia turbosprężarki, tym bardziej kosztowne jest jej zregenerowanie. Niemniej w znacznej większości przypadków regeneracja jest rozwiązanie dużo tańszym niż kupno nowego urządzenia. Koszt naprawy zamyka się zazwyczaj w kwocie kilkuset złotych, podczas gdy nowe urządzenie to wydatek rzędu kilku tysięcy. Wymiana jest konieczna wyłącznie w sytuacji, kiedy regeneracji nie da się przeprowadzić, np. ze względu na uszkodzenie obudowy.

Czy warto kierować się kosztem usługi?

Ceny regeneracji są różne u różnych wykonawców. Czy warto decydować się na usługi tańsze niż u konkurencji? Taka opcja kusi, ale może być bardzo ryzykowna. Należy pamiętać, że prawidłowe przeprowadzenie regeneracji wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i aparatury testowej, a także odpowiednich części zamiennych. To właśnie koszt komponentów w znacznej mierze wpływa na wysokość rachunku. Jeśli dany serwis promuje się tanią regeneracją turbosprężarek prawdopodobne jest, że naprawa nie zostanie wykonana w prawidłowy sposób. Może to wynikać np. ze stosowania niskiej jakości podrobionych zamienników bądź też nieodpowiedniego wyposażenia warsztatu. Niezależnie od przyczyn stojących za znacznie zaniżoną ceną, decydowanie się na taką usługę nie jest opłacalne. Dlaczego? Ponieważ źle przeprowadzona regeneracja nie wpływa na wydłużenie żywotności turbosprężarki, a wręcz często prowadzi do szybkiego występowania kolejnych usterek. To zaś generuje następne koszty.