Czy skorodowany samochód można oddać na skup?

Złomowanie starego, już nieużytecznego samochodu to sposób na legalne pozbycie się go. To rozwiązanie, jeśli jego stan techniczny nie pozwala na dalszą eksploatację, a koszty przywrócenia mu zdatności do poruszania się po drogach byłyby zbyt wysokie. Warto go wówczas oddać do legalnie działającego skupu aut i uzyskać gotówkę z takiej sprzedaży. Dowiedz się, czy dotyczy to pojazdów w każdym stanie, również zardzewiałych i po wypadkach!

Skorodowany samochód? Na złomowisko!

Pojazd, które nie nadaje się do dalszego użytkowania z uwagi na znaczną korozję, można oddać do skupu. Gdy naprawa karoserii jest niemożliwa lub byłaby zbyt kosztowna, warto rozważyć takie rozwiązanie. Autozłomowaniu można poddać samochody, które z różnych względów nie nadają się już do naprawy. Dotyczy to w szczególności aut:

  • silnie skorodowanych,
  • zdekompletowanych,
  • po tzw. szkodzie całkowitej,
  • zniszczonych w akcie wandalizmu, powodzi, zniszczenia przez wichury,
  • spalonych.

Mocno zardzewiałe pojazdy, które nie uzyskałyby pozytywnego wyniku badań technicznych, warto zatem oddać do skupu aut. Dzięki temu można wykorzystać ich części lub przetworzyć je w procesie recyklingu. Stacja demontażu jest w stanie odzyskać wiele elementów, które nadają się jeszcze do użytku, a które mogą trafić do nowych właścicieli. Są one bowiem wprowadzane do ponownego obrotu jako części używane.

Jak oddać skorodowany samochód do skupu?

Jak wskazują specjaliści firmy Caban Recykling, oddanie starego samochodu na złom nie jest trudne. Należy zgromadzić dokumenty pojazdu, a następnie udać się do punktu i zostawić tam samochód. Pracownik wystawi odpowiednie zaświadczenie, które pomoże wyrejestrować samochód. Podpisze również odpowiednią umowę z dotychczasowym właścicielem. Warto wybrać legalnie działającą placówkę, a więc taką, która ma uprawnienia do wydawania dokumentów służących wyrejestrowaniu auta, nadane przez wojewodę.

Co ważne, wiele skupów odbiera takie auta bezpośrednio od klienta, wystarczy tylko się z nimi skontaktować. To szczególnie ważne, gdy pojazd nie nadaje się już do jazdy po drogach publicznych, np. z powodu zbyt dużych uszkodzeń jego konstrukcji.

Należy pamiętać, by w takim przypadku korzystać tylko z legalnie działających złomowisk. Tylko takie punkty wystawią niezbędne dokumenty, bez których nie uda się wyrejestrować pojazdu. To zaś wiąże się np. z koniecznością dalszego opłacania składek OC i innymi skutkami bycia właścicielem auta. Nielegalnie demontaż samochodu, zgodnie z ustawą o recyklingu, zagrożony jest wysoką karą.