Koktajl bar z tarasem widokowym – idealne miejsce na imprezę urodzinową

Impreza urodzinowa, szczególnie na okrągłą rocznicę, powinna zostać zorganizowana w wyjątkowym, oryginalnym miejsce. Urodziny to nie żarty – należy je odpowiednio uczcić, w gronie rodziny i przyjaciół. Miłośnikom śródziemnomorskiej kuchni powinny spodobać się greckie klimaty – w końcu Grecja kojarzy się powszechnie z radością ucztowania, śpiewem i zabawą.

Koktajl bar z tarasem widokowym i grecka restauracja – czy to idzie w parze?

Greckie restauracje nie mają sobie równych. Kojarzą się z biesiadowaniem, miłym towarzystwem, przepysznymi potrawami i napojami. Grecy nie mają tradycji jedzenia samotnie posiłków. Uczta nie może być samotna, wymagane jest przyjazne towarzystwo. Ponadto jedzenie w pośpiechu nie jest wskazane. Taki styl życia ma wiele zalet (zwie się „siga-siga”, czyli powoli, bez pośpiechu, spokojnie). Sprzyja nawiązywaniu więzi, zawieraniu nowych znajomości, celebrowaniu każdej chwili. Grecka restauracja ZORBA z Gdańska przypomina klasyczną śródziemnomorską tawernę, gdzie można miło spędzić czas na siedzeniu, rozmawianiu, jedzeniu. Jej zaletą jest nie tylko wspaniała, typowo grecka kuchnia, ale i różne atrakcje. Przykładowo goście mogą zjeść potrawy upieczone na specjalnym grillu, tzw. Grillu Mibrasa. Mają także możliwość odpocząć w koktajl barze z tarasem widokowym – czyli Zorba Rooftop. Ów taras widokowy jest zlokalizowany na 10 piętrze. Goście mogą tu zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy – wieczory umila muzyka na żywo w wykonaniu różnych zespołów i DJ-ów. Każda późna pora spędzona tutaj będzie niezapomniana, zupełnie jak w greckich tawernach, gdzie rodziny i przyjaciele biesiadują do białego rana, nie przejmując się niczym.

Jak widać, połączenie restauracji (w tym wypadku greckiej) i koktajl baru z tarasem widokowym nie jest niemożliwe. Wiele zależy od lokalizacji obiektu, klimatu oraz przeznaczeniu lokalu.

Grecka kuchnia w koktajl barze – czyli co?

W greckich restauracjach z koktajl barami podaje się to, co jest popularne w tradycyjnych greckich tawernach. Ważne są przystawki i proste dania, które będą doskonale komponować się z greckim (i nie tylko) alkoholem – souvlaki (mięso podawana w formie szaszłyka), sery feta (np. w sałatkach) i halloumi, pasty (hummus, tahini, tapenade) oraz sosy tzatziki. Wszystko to w połączeniu z aromatycznym mięsem, świeżymi owocami morza i pełnymi wyjątkowego smaku warzywami (pomidorami, ogórkami, szpinakiem, bakłażanami i obowiązkowo oliwkami). Dobre oliwki i przygotowana z nich oliwa to podstawowy dodatek do każdej greckiej potrawy. Przystawki są podawane przed kluczowymi daniami. Owe zakąski zwie się w Grecji mezedes – zazwyczaj podawane w połączeniu z napojami wysokoprocentowymi.

Jakie alkohole w greckim koktajl barze?

Jeśli mówimy o greckim alkoholu, pojawiającym się zawsze w tutejszych tawernach, trzeba koniecznie wspomnieć o ouzo (intensywnej i aromatycznej wódce o smaku anyżowym). Ów alkohol jest wysokoprocentowy – może mieć zawartość alkoholu sięgającą nawet 48%, co jest imponującym wynikiem jak na słabszą grecką głowę. Ouzo doskonale gasi pragnienie. Po połączeniu z wodą zmienia barwę na mleczno-białą. Dlaczego niektórzy decydują się na taki krok? Zmieszanie ouzo z wodą podkreśla specyficzny, anyżowy aromat trunku.

Na śródziemnomorskich ziemiach popularne jest także wino (najczęściej białe) – nic dziwnego, Grecja słynie z bogatych szczepów winorośli. Co ciekawe, Grecy nie przepadają za piwem. Ciekawym greckim alkoholem jest tsipouro – tutejszy bimber. Można go pić w drinkach – najlepiej smakuje w połączeniu z red bullem, sokiem pomarańczowym lub samym sokiem z cytryny (smak cytrusów nadaje tej wódce delikatniejszego smaku). Tsipouro ma przezroczysty kolor i jest wytwarzany z pozostałości pras winogronowych. Najpopularniejszy grecki alkohol to Metaxa – jeden z najsłynniejszych na świecie koniaków. To wyjątkowo odmiana brandy z domieszką wina, wzbogacona ekstraktem z ziół (głównie anyżu). Ów alkohol może być nagrodzony 3, 5, 7 lub 12 gwiazdkami – wszystko zależy od liczby lat leżakowania destylatów innych w wiekowych, dębowych beczkach.

Jak zachować się w greckim koktajl barze z tarasem widokowym?

Warto pamiętać, że Grecy mają inne zwyczaje przy posiłku. Goście gestykulują, bawią się, podjadają z półmisków, maczają chlebki (np. pita) we wspólnych sałatkach. Grecy zdecydowanie nie przejmują się manierami i konwenansami. Nigdy nie jedzą w ciszy. Mając na uwadze takie zachowanie, obcokrajowcy dziwią się z innego zwyczaju – Grecy nie upijają się. Stan upojenia alkoholowego traktują wręcz jako faux pas, niekulturalne zachowanie. To zasada, którą można zapamiętać, świętując w greckim koktajl barze z tarasem widokowym. Polacy mają tendencję do nadużywania alkoholu na różnych imprezach – Grecy natomiast pokazują, że da się wspaniale bawić przy ograniczonej ilości trunków wysokoprocentowych. Niemal każdy Grek, który skończy szybciej posiłek, sięga po papierosa (nikomu z gości zazwyczaj nie przeszkadza dym tytoniowy). Tytoń często jest wybierany jako dodatek do alkoholu.

Istnieje jednak kilka zwyczajów, które mogą zaskoczyć obcokrajowców. Ich nieznajomość w czasie świętowania z Grekami mogłaby doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, ewentualnie negatywnych komentarzy w towarzystwie. W Grecji bardzo niewskazane jest otwarte machanie ręką. Ów gest przywodzi krajanom na myśl polskie zaciśnięcie pięści lub pokazanie środkowego palca. Polakom nie podoba się też często lekkomyślne zachowanie przy jedzeniu. Grecy w trakcie posiłku sięgają po różne zakąski gołymi rękami, siorbią, bekają, mlaskają czy dłubią w zębach. To, co dla nich jest całkowicie normalne, dla Polaka może wydać się niegrzeczne i grubiańskie.

Na szczęście w greckich restauracjach i koktajl barach klimat grecki łączy się w polskim. Panuje luźna i sympatyczna atmosfera, a goście – jako że w większości są Polakami – nie przejmują się zaskakującymi zwyczajami Greków. Dobra grecka restauracja sprawdzi się na każdą okazję – imprezę urodzinową, firmową czy zwykłe rodzinne spotkanie. Takie miejsce to nie tylko gwarancja doskonałej zabawy i wybitnej kuchni. Popularne lokale z grecką kuchnią pozwalają poznać inną, nieco egzotyczną kulturę.