Mówi się, że młodość rządzi się swoimi prawami, jednak w przypadku prowadzenia auta, wszystkich kierowców obowiązują takie same zasady — niezależnie od wieku. Brak doświadczenia i chęć zaimponowania znajomym to najczęstsze przyczyny niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jakie błędy podczas prowadzenia auta są najbardziej popularne w przypadku początkujących kierowców?
Nadmierna prędkość i brawura
Często powodem wypadków i kolizji okazuje się niedostosowanie prędkości do warunków aktualnie panujących na drodze. Typowe dla początkujących kierowców w młodym wieku jest również wymuszanie pierwszeństwa i łamanie zasady ograniczonego zaufania. Najczęściej wynika to z braku doświadczenia oraz nieumiejętnego obserwowania pozostałych uczestników ruchu drogowego. W celu uniknięcia konieczności wykonywania ryzykownych manewrów na drodze należy przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości i uważnie obserwować to, co w danym momencie dzieje się na jezdni. Takie zachowanie jest sposobem na bezpieczną jazdę i można je wyćwiczyć podczas jazd doszkalających.
Korzystanie z telefonu podczas jazdy
Korzystanie z urządzeń mobilnych podczas jazdy może stać się przyczyną poważnych kłopotów. Wystarczy chwila nieuwagi z telefonem w ręku, aby spowodować groźny wypadek zagrażający życiu kierowcy i innym uczestnikom ruchu. Kierując, należy wystrzegać się odpisywania na wiadomości czy zmieniania muzyki. Jeśli zajdzie potrzeba np. skorygowania ustawień nawigacji, najlepiej zjechać na pobocze i w pełni bezpiecznie znaleźć miejsce docelowe. Instruktorzy z OSK Auto-Test radzą, aby osoby, które są zmuszone do wykonywania rozmów telefonicznych w czasie jazdy, zaopatrzyły się w słuchawkę bluetooth lub używały zestawu głośnomówiącego.
Słuchanie głośnej muzyki w czasie jazdy
Odtwarzanie ulubionych utworów w czasie jazdy nie jest zabronione, jednak nie powinno rozpraszać uwagi kierowcy. W przypadku, gdy muzyka gra zbyt głośno, automatycznie pogarsza się czas reakcji osoby kierującej samochodem. Dodatkowo utwory odtwarzane na całą moc regulatora mogą zagłuszać dochodzące z zewnątrz dźwięki, np. sygnały karetki lub klakson innego kierowcy. Jednocześnie przez puszczanie muzyki można nie usłyszeć sygnałów z auta, świadczących o nieprawidłowym działaniu któregoś z układów zastosowanych w pojeździe.