badania

Wykorzystanie EEG w diagnostyce noworodków

Badanie EEG to jedno z najbardziej wiarygodnych i rzetelnych metod diagnostycznych. Wykonuje się je w przypadku występowania schorzeń neurologicznych lub wywołanych w wyniku urazu mechanicznego. Jego wykonanie zleca się również w przypadku podejrzenia choroby. Elektroencefalografia może być wykonywana praktycznie u każdego, niezależnie od wieku, również u dzieci, w tym noworodków.

Badanie EEG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej, oczywiście w przypadku noworodków w grę wchodzi jedynie pierwsza opcja. Uzyskane wyniki są miarodajne i stanowią podstawę do wdrożenia dalszego, skutecznego leczenia. Z tego też powodu są jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych. Badanie EEG, w tym także noworodków oferowane jest w wielu gabinetach medycznych.

Można je również wykonać w przychodni Dobra Diagnostyka

Badania elektroencefalograficzne u noworodków są wykonywane w przypadku m.in.:

  • podejrzeń epilepsji,
  • zaburzeń snu,
  • urazów głowy np. w wyniku upadku,
  • bólu głowy – z oczywistych powodów w tym wypadku objawy mogą być trudne do zaobserwowania.

EEG wykonywane jest także po zabiegach o charakterze neurologicznym, aby upewnić się, czy zostały osiągnięte pożądane efekty leczenia.

Przebieg elektroencefalografii u noworodków nie jest specjalnie uciążliwy i nie wymaga większych przygotowań w przeciwieństwie do starszych dzieci, które przed wykonaniem badań powinny przyjść na wizytę z odpowiednim deficytem snu. W przypadku niemowląt badanie jest przeprowadzane w standardowej porze ich snu, w przeciwnym razie wszelkie ruchy mogłyby negatywnie wpływać na wiarygodność uzyskanych wyników. Dlatego kluczowe jest umówienie się na wizytę do lekarza dokładnie na taką godzinę, o której dziecko zwykle zasypia. Jak tłumaczy specjalista pracujący w gabinecie Dobra Diagnostyka: W trakcie elektroencefalografii noworodek ma założony specjalny czepek, na którym rozmieszczone są elektrody. To one rejestrują pracę mózgu i poprzez kable łączą się z aparaturą, a następnie przekazują wyniki, które analizuje lekarz. Aby zapewnić jak najlepsze przewodnictwo, elektrody pokryte są specjalnym żelem.

Przed wykonaniem EEG głowy, noworodek jest karmiony przez mamę, która następnie kładzie się razem z nim i czeka, aż dziecko zaśnie. Badanie trwa od 45 do 60 minut.