Badanie EEG to jedno z najbardziej wiarygodnych i rzetelnych metod diagnostycznych. Wykonuje się je w przypadku występowania schorzeń neurologicznych lub wywołanych w wyniku urazu mechanicznego. Jego wykonanie zleca się również w przypadku podejrzenia choroby. Elektroencefalografia może być wykonywana praktycznie u każdego, niezależnie od wieku, również u dzieci, w tym noworodków.
Badanie EEG jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej, oczywiście w przypadku noworodków w grę wchodzi jedynie pierwsza opcja. Uzyskane wyniki są miarodajne i stanowią podstawę do wdrożenia dalszego, skutecznego leczenia. Z tego też powodu są jedną z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych. Badanie EEG, w tym także noworodków oferowane jest w wielu gabinetach medycznych.
Można je również wykonać w przychodni Dobra Diagnostyka
Badania elektroencefalograficzne u noworodków są wykonywane w przypadku m.in.:
- podejrzeń epilepsji,
- zaburzeń snu,
- urazów głowy np. w wyniku upadku,
- bólu głowy – z oczywistych powodów w tym wypadku objawy mogą być trudne do zaobserwowania.
EEG wykonywane jest także po zabiegach o charakterze neurologicznym, aby upewnić się, czy zostały osiągnięte pożądane efekty leczenia.
Przebieg elektroencefalografii u noworodków nie jest specjalnie uciążliwy i nie wymaga większych przygotowań w przeciwieństwie do starszych dzieci, które przed wykonaniem badań powinny przyjść na wizytę z odpowiednim deficytem snu. W przypadku niemowląt badanie jest przeprowadzane w standardowej porze ich snu, w przeciwnym razie wszelkie ruchy mogłyby negatywnie wpływać na wiarygodność uzyskanych wyników. Dlatego kluczowe jest umówienie się na wizytę do lekarza dokładnie na taką godzinę, o której dziecko zwykle zasypia. Jak tłumaczy specjalista pracujący w gabinecie Dobra Diagnostyka: W trakcie elektroencefalografii noworodek ma założony specjalny czepek, na którym rozmieszczone są elektrody. To one rejestrują pracę mózgu i poprzez kable łączą się z aparaturą, a następnie przekazują wyniki, które analizuje lekarz. Aby zapewnić jak najlepsze przewodnictwo, elektrody pokryte są specjalnym żelem.
Przed wykonaniem EEG głowy, noworodek jest karmiony przez mamę, która następnie kładzie się razem z nim i czeka, aż dziecko zaśnie. Badanie trwa od 45 do 60 minut.