rozwod

Jak przebiega sprawa rozwodowa?

W idealnym świecie każde małżeństwo trwałoby aż do śmierci. Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy między partnerami nie ma już tak dobrej relacji, jak kiedyś i nadchodzi decyzja o rozstaniu się. Rozpad małżeństwa to nigdy nic przyjemnego. Aby nie było to aż tak stresujące wydarzenie, warto zapoznać się z przebiegiem sprawy rozwodowej jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Jak złożyć papiery rozwodowe?

Pierwszym krokiem prawnym ku wszczęciu postępowania jest przygotowanie wniosku. W przypadku sprawy bez orzekania o winie sprawa wygląda dość prosto. W takim przypadku rozwód najczęściej zatwierdzany jest po pierwszej wizycie w sądzie.

Warto wiedzieć, że w przypadku założenia sprawy bez orzekania o winie warunki rozwodu muszą zaakceptować obie strony. Pamiętaj, że w każdym wniosku o rozwód jedna strona musi zostać pozwana jako powód. W przypadku rozwodów bez orzeczenia o winie nie ma to jednak znaczenia.

Jeśli nie zgadzasz się ze swoim partnerem co do warunków rozwodu, rozprawa może się przedłużyć. W takiej sytuacji przed założeniem sprawy warto zebrać niezbędne dowody oraz ustalić szczegółowe, jak najbardziej sprawiedliwe dla obu stron warunki. Potrzebujesz porad związanych z założeniem sprawy sądowej? Kancelaria adwokacka Katowice służy Ci pomocną ręką.

Sprawa rozwodowa krok po kroku

Rozwód to wydarzenie, któremu towarzyszy wiele emocji. Jeśli jest to Twoja pierwsza sprawa sądowa i nie masz pojęcia, jak zachować się na sali rozpraw, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Pierwszym krokiem rozprawy rozwodowej jest wylegitymowanie się uczestników dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości. Na sali sądowej zasiadają małżonkowie, sędzia oraz dwóch ławników. Następnie po kolei zaprasza się świadków obu stron.

W trakcie rozprawy sędzia postara się ustalić, co jest przyczyną konfliktu między małżonkami oraz jakie są powody rozwodu. Pytania, które pojawiają się na takich rozprawach to również podstawowe informacje o obu stronach na temat wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny. Ustalenie sytuacji socjalnej stron często wpływa na wynik rozprawy.

W przypadku postępowania dowodowego sąd będzie żądał od małżonków wskazanie dowodów świadczących o winie drugiego. Pamiętaj, że każdy dowód powinien zostać zgłoszony w wyznaczonym wcześniej terminie.

Sąd rozstrzyga prawo małżonków do wykonywania władzy rodzicielskiej, określa sposób kontaktu z małoletnimi dziećmi, ustala wysokość alimentów oraz dzieli majątek między obiema stronami.