Najważniejsze parametry kamer ultraszybkich

Obecnie oprócz tradycyjnych kamer stosowanych do rejestrowania obrazu i dźwięku dostępne są kamery szybkie, które mają możliwość rejestrowania od kilku do kilkuset tysięcy klatek na sekundę. Jednak nawet z taką zawrotną szybkością rejestracji obrazu urządzenia te nie są już najszybsze na rynku. Prawdziwymi mistrzami pod względem szybkości rejestracji są kamery ultraszybkie i to właśnie o nich będzie ten artykuł.

Czym są i jak działają kamery ultraszybkie?

Kamery ultraszybkie to specjalistyczne urządzenia, których możliwości są imponujące. Mogą one bowiem rejestrować nawet do miliarda klatek w ciągu zaledwie jednej sekundy. To znacznie więcej od kamer szybkich, które do niedawna były najszybszymi urządzeniami. Tak ogromna liczba klatek na sekundę sprawia, że kamery ultraszybkie potrafią wyraźnie uchwycić nawet takie zjawiska czy procesy, które zachodzą z ekstremalnymi prędkościami. 

Dzięki nim można więc zobaczyć rzeczy, których nie zaobserwujesz gołym okiem. Dobrym przykładem zastosowania takich kamer może być rejestracja wyładowań elektrycznych albo pękania. Takie obserwacje są bardzo przydatne, gdyż dzięki nim można np. zdiagnozować wady materiałów budowlanych na bardzo wczesnym etapie. Pozwala to wdrożyć odpowiednie działania naprawcze, które zapobiegną uszkodzeniom konstrukcji. 

Jakie są parametry kamer ultraszybkich?

Kamery ultraszybkie wykorzystywane są w badaniach naukowych, gdyż ich parametry techniczne doskonale się do tego nadają. Urządzenia te umożliwiają przeprowadzanie obserwacji w wysokich rozdzielczościach procesów zachodzących w ekstremalnym tempie. W ofercie firm zajmujących się sprzedażą takich kamer (np. EC Test Systems) znajdują się ich różne modele. Różnią się one od siebie parametrami. Jeżeli chcesz nagrywać ultraszybkie procesy czy zjawiska, warto zainwestować w ultraszybką kamerę poklatkową. Przed zakupem upewnij się, czy jest ona wyposażona w oprogramowanie umożliwiające pomiar oraz korekcję obrazu.

Ważnymi parametrami kamer ultraszybkich są:

  • czułość (parametr ten informuje o tym, jakie jest konieczne minimalne natężenie światła, przy którym kamera będzie efektywnie działać),
    szybkość (liczba klatek, które może zarejestrować w ciągu jednej sekundy),
    rozdzielczość (parametr ten określa, z ilu punktów składa się rejestrowany obraz),
    liczba kanałów (parametr określający ile klatek (czasu) można zarejestrować).

Warto również dowiedzieć się, ilu bitowe matryce są zamontowane w konkretnym modelu kamery ultraszybkiej.