ortodoncja

Do jakich problemów mogą doprowadzić niekorygowane wady zgryzu?

Stwierdzono u Ciebie wady zgryzu, czyli zaburzeniami budowy łuku zębowego? Czy wiesz, że przypadłość ta może mieć podłoże genetyczne lub być efektem zaniedbań? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, że wbrew pozorom, niekorygowane wady zgryzu nie są jedynie problemem natury estetycznej, ale mogą przyczynić się do powstawania poważnych problemów zdrowotnych. Nie pozwól na to! Dowiedz się, przed czym może uchronić Cię ortodonta.

Wady zgryzu jako problem zdrowotny i estetyczny

Wada zgryzu, potocznie nazywana „krzywym uzębieniem” nie wygląda estetycznie. Jednak ten aspekt wydaje się być mniej istotny, jeśli rozważa się realne problemy ze zdrowiem, jakie wynikają z niekorygowanych zaburzeń budowy łuku zębowego. Dysfunkcje i obciążenie stawów, choroba okluzyjna zębów, dysfunkcje układu żucia to jedne z podstawowych problemów, których objawem jest zgrzytanie zębami. Oprócz tego występują choroby przyzębia, próchnica, a także nieprawidłowości budowy i pracy stawu skroniowo-żuchwowego.

Efektem jest tutaj odkładanie się kamienia nazębnego, zwiększenie ruchomości zębów, paradontoza i inne choroby dziąseł, a także urazy powstające wewnątrz jamy ustnej. Konsekwencją braku korygowania ortodontycznego wad zgryzu jest szybkie ścieranie się zębów i ich podatność na łamanie oraz inne uszkodzenia. Powstają także wady wymowy, zniekształcenia mimiki i wyglądu twarzy.

Nieoczywiste konsekwencje niekorygowania wad zgryzu

Wady zgryzu to problemy nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale także szereg ogólnych nieprawidłowości. Aby ich uniknąć, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, np. z Praktyki stomatologicznej STOMATOLOGIA.me w Kołobrzegu. Brak interwencji medycznej w tym przypadku może prowadzić do bólu głowy, szyi, oczu i karku, problemów z oddychaniem, a także do nieprzyjemnej woni z ust, mimo zachowanej higieny. Mogą pojawić się trudności w żuciu i połykaniu, a także problemy gastryczne. Co więcej, niezadowolenie z wyglądu swojego uzębienia to pierwszy krok do rozwoju kompleksów i zaniżonej samooceny. Co ciekawe, niewiele osób wie, że niekorygowane wady zgryzu negatywnie wpływają na cały układ kostno-stawowy organizmu, narażając daną osobę na skrzywienie kręgosłupa, a tym samym ból.

W jaki sposób koryguje się wady zgryzu?

Ortodonta zaleci noszenie aparatu. Pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych metod leczenia, w tym przezroczystych nakładek. Jak widać, nie warto zaniedbywać wady zgryzu, ponieważ prowadzi ona do licznych, poważnych schorzeń, chorób i nieprawidłowości, nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale zaburza pracę całego organizmu. Aby korygowanie było skuteczne, zaleca się zakładanie aparatu w licencjonowanych gabinetach od ukończenia 16. roku życia.