Blefaroplastyka potocznie nazywana plastyką powiek, polega na przywróceniu napięcia skóry na powiece. Zabieg wykonuje się zarówno na powiekach górnych jak i dolnych. Opadające powieki, są coraz częstszym problemem głównie wśród kobiet.
Chirurgiczny lifting powiek – na czym polega ?
Blefaroplastyka powiek jest to zabieg chirurgiczny, którego głównym celem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz obecnej tkanki tłuszczowej z powiek. Blefaroplastyka wykonywana jest zarówno na powiece górnej jak i dolnej. Efektem zabiegu jest wyeksponowane oko, oraz lepsze samopoczucie.
Wskazanie do zabiegu
Opadające powieki są nieodłączną częścią procesu starzenia się. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność, powieki opadają, a pod oczami tworzą się nieestetyczne worki. Pacjenci których problemem jest opadająca powieka głównie skarżą się na ograniczone pole widzenia, zmęczenie, senność, rozdrażnienie a także bóle głowy. W przypadku „worków pod oczami’ problem jest głównie estetyczny. Wszystkie te problemy z powiekami, są wskazaniem do wykonania zabiegu. Blefaroplastyka, jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów twarzy.
Przyczyny opadającej powieki
Oprócz naturalnej utraty sprężystości skóry, przyczyną opadającej powieki są również:
-
Wiek
-
Genetyka
-
Choroby
-
Osłabienie mięśni powiek
-
Anatomia twarzy
-
Nadmierne opalanie
W przypadku powiek dolnych, przyczyną są:
-
Tkanka tłuszczowa
-
Genetyka
-
Zastój limfy
-
Bezsenność
-
Praca głównie przed monitorem
Jak wygląda zabieg ?
Przed chirurgicznym liftingiem powiek, konieczne jest wykonanie badań. Przed wykonaniem zabiegu, lekarz dokładnie zaznaczy nadmiar skóry, który w następnym etapie będzie usuwał. Blefaroplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, lub ogólnym.
Lifting powiek głównych wykonuje się za pomocą małego nacięcia w bruździe oka, dzięki czemu blizna będzie zupełnie niewidoczna. Wycięcie nadmiaru skóry, oraz obkurczenie mięśnia to kolejny etap zabiegu. Jeżeli trzeba, lekarz usunie również nadmiar tłuszczu, po czym zakończy zabieg cienkimi szwami, które zamkną ranę.
Lifting powiek dolnych rozpoczyna się od nacięcia powieki, tuż przy linii rzęs. Następnie wycinany jest nadmiar skóry. Rana powstała w trakcie nacięcia jest zszywana, może zostać zabezpieczona również specjalnymi plastrami.
Cały zabieg trwa około 2 godzin. Pacjent tego samego dnia może udać się do domu, jeżeli lekarz nie ma przeciwwskazań.
Rekonwalescencja
O ile, sam zabieg może trwać nawet kilka godzin, o tyle, proces regeneracji nie trwa zbyt dług. Po zabiegu, na oczy zostanie podany antybiotyk, aby uniknąć ewentualnej infekcji, można również zastosować zimne okłady. W przypadku bólu pooperacyjnego, można zażyć tabletkę przeciwbólową. W przeciągu kilku dni, mogą wystąpić zasinienia oraz opuchlizna wokół oczu. Szwy są zdejmowane po tygodniu. Efekt końcowy widoczny jest po około 6 miesiącach.
U kogo nie wykonuje się zabiegu ?
Przeciwwskazaniem do wykonania chirurgicznego liftingu powiek jest:
-
Infekcja bakteryjna lub wirusowa
-
Ciąża
-
Choroby nowotworowe
-
Cukrzyca ( nie u każdego pacjenta)
-
Nadciśnienie
Warto pamiętać o tym, że ostateczną decyzję w sprawie zabiegu podejmuje lekarz. Aby uzyskać szczegółowe informację na temat blefaroplastyki zapraszamy na konsultację do naszej Kliniki OT CO w Warszawie.