Łuszczyca: charakterystyka choroby, objawy i leczenie

Łuszczyca to choroba, która wywołuje bardzo nieestetyczny wygląd skóry. Objawy choroby nasilają się w zależności od różnych czynników. To jedna z najczęściej występujących chorób skóry i może dotyczyć nawet 3% białej rasy. Lekarze podają, że do głównych przyczyn wystąpienia choroby zaliczamy genetykę.

Opis choroby

Lekarze wyróżniają 2 rodzaje łuszczycy: typ I i typ II. Typ I ujawnia się przed 40 rokiem życia. Najwięcej zachorowań zauważa się między 18 a 22 rokiem życia. Ten rodzaj łuszczycy wyróżniają rzadkie nawroty, a zmiany skórne bywają bardzo rozległe. Typ II to łuszczyca, która ujawnia się po 40 roku życia. Na rozwój typu II mają znaczenie czynniki środowiskowe. Choroba ma charakter przewlekły i niezakaźny, a zmiany skórne charakteryzuje stan zapalny. Objawy choroby okresowo się zaostrzają, a następnie ulegają zmniejszeniu.

Łuszczyca: przyczyny

Największe znaczenie w wystąpieniu choroby mają czynniki genetyczne. Nawet u 1/3 pacjentów łuszczyca występowała w rodzinie. Jeśli jeden rodzin jest chory na łuszczycę ryzyko choroby wynosi około 10-20%. W przypadku dwóch chorych rodziców ryzyko wzrasta do nawet 70%. Choroba ujawnia się na skutek tzw. czynników wyzwalających. Lekarze zaliczają do nich: ukłucia owadów, iniekcje, rany, skaleczenia czy tatuaże. Znaczenie mają również infekcje grzybicze i bakteryjne. Nie bez znaczenia jest styl życia, czyli dieta, stres czy używki.

Objawy łuszczycy

Dla łuszczycy charakterystyczne są grudki w czerwonobrunatnym lub czerwonym kolorze. Zmiany skórne pokrywają białosrebrzyste łuski. Obszarem występowania zmian skórnych może być całe ciało pacjenta lub tylko wybrane fragmenty. Najczęściej jednak zmiany dotyczą rąk, stóp, tułowia, kolan, łokci i okolic lędźwiowo-krzyżowych. Choroba występuje z okresowym nasileniem lub ustąpieniem objawów. W początkowych fazach choroby zmiany skórne obejmują obszar od kilku milimetrów do 2 centymetrów. Łuszczyca objawy są bardzo nieestetyczne, co często wywołuje przykre reakcje otoczenia.

Jak leczyć łuszczycę?

Na samym początku trzeba wykryć chorobę. Wystarczające będzie zazwyczaj dokonanie oględzin skóry. Leczenie choroby polega zazwyczaj na terapii miejscowej i łagodzeniu zmian skórnych. Na samym początku należy złuszczyć skórę, ponieważ zmniejsza ona terapeutyczne działanie maści i kremów. W leczeniu dużą skuteczność wykazują preparaty hamujące podział komórek i działające przeciwzapalnie. Jedną z form leczenia jest fototerapia, w której wykorzystuje się promienie UVA i UVB. Leczenie łuszczycy jest dość trudne, ale lekarze ciągle pracują nad nowymi skutecznymi lekami.

Jak żyć z łuszczycą?

Codzienne życie z łuszczycą nie jest proste i trzeba stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. O skórę należy intensywnie dbać i unikać jej przesuszenia. Zmian skórnych nie należy drapać, aby nie wywołać podrażnienia. Trzeba również unikać stresu, który nasila objawy i prowadzi do zaostrzenia choroby. Należy dobrze dopasować kosmetyki do codziennej pielęgnacji i wybrać takie z naturalnym składem. Dieta również ma duże znaczenie w zapobieganiu chorobie. Zalecane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców z cennymi składniki odżywcze. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć ciało i unikać pocierania. Pacjenci z łuszczycą mogą korzystać z kąpieli słonecznych, jednak w sposób umiarkowany.

Dr Osipowicz prowadzi u swoich pacjentów bardzo skuteczne leczenie łuszczycy. Podczas spotkania w gabinecie przekaże wszelkie sugestie na temat codziennej pielęgnacji i życia z łuszczycą.