Rama blacharska umożliwia wyprostowanie zgniecionej karoserii samochodowej – w zdecydowanej większości przypadków. Zanim jednak zostanie użyta, oceniana jest opłacalność takich działań. Nie każdy bowiem samochód powypadkowy opłaca się naprawiać przy użyciu ram i innych maszyn.
Rama blacharska – standardowy element wyposażenia warsztatu samochodowego
Może nie każdy warsztat chce, aby na stałe zagościła u niego rama blacharska do napraw samochodów ciężarowych. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, czy mają oni możliwość zaoferowania naprawy takich pojazdów wielkogabarytowych. Może się bowiem okazać, że ograniczenia powierzchniowe nie pozwalają na zaoferowanie takiej usługi.
Do wyboru jest jednak nie jedna rama blacharska do ciężarówek mniejszych formatów (dostawczaki), aut osobowych, a nawet ciągników siodłowych. Tego typu elementy wykorzystywane są bardzo chętnie przez warsztaty samochodowe różnego typu, jakie chcą być pewne tego, że usunięcie wgnieceń na karoserii nie będzie sprawiać żadnych problemów.
Rama blacharska – zastosowanie
Rama blacharska do napraw samochodów ciężarowych, osobowych, itd., mogą mieć różną wielkość. Jeżeli komuś będzie zależało może zamówić takie elementy w niestandardowych rozmiarach.
Rama blacharska do ciężarówek służy do zamocowania na niej pojazdu. Na obwodzie ramy montuje się jeden lub kilka docerów (słupów). Wszystko uzależnione jest od tego, z jak dużym samochodem ma się do czynienia. Rama i docer są bardzo proste w obsłudze. Trzeba jednak wiedzieć, co należy po kolei wykonywać, aby mieć pewność, że cały proces naprawczy zostanie przeprowadzony bez zarzutu. Tym bardziej że na pewnym etapie może okazać się konieczne zastosowanie ścisków, kleszczy lub haków, aby osiągnięcie pożądanego efektu nie sprawiało problemów. W niektórych miejscach istnieje możliwość zamówienia ram, jakie mogą być doposażone o dodatkowe elementy, np. żuraw z blokadą do ciągnięć górnych, najazdy do wprowadzania pojazdu na ramę.