hazardowa ustawa

Nowelizacja ustawy hazardowej – co powinni wiedzieć gracze?

Ustawa antyhazardowa, która została znowelizowana w 2016 r. określa zasady, na jakich mogą odbywać się gry hazardowe, w tym zakłady wzajemne zarówno stacjonarnie, jak i online. Gracze mogą dowiedzieć się z niej, że gra w kasynie możliwa jest tylko w Totalizatorze Sportowym, który otrzymał monopol na jej organizowanie. Podobnie rzecz ma się z grą na automatach czy pokerem, gdzie również przyznawana jest koncesja. Z kolei w przypadku zakładów sportowych legalność określa licencja przyznana przez Ministra Finansów, o którą trzeba wystąpić przedkładając potrzebne dokumenty wskazujące standardowo na niezaleganie z płatnościami podatków przez podmioty ubiegające się o licencję, a także nie zaistnienie sytuacji, w której licencja odebrana była w ostatnim czasie.

Czy informację o legalnym działaniu bukmachera znajdziesz na stronie?

sądowe symboleKażdy bukmacher musi poinformować na swojej stronie internetowej o numerze licencji i dacie jej przyznania przez Ministra Finansów. Podobnie konieczne jest według nowej ustawy umieszczenie informacji o tym, że hazard przeznaczony jest dla osób pełnoletnich i może prowadzić do uzależnienia. Jeśli chcesz wejść na stronę nielegalnego bukmachera, który nie posiada licencji, to prawdopodobnie Ci się to nie uda, gdyż połączenie zostanie zablokowane przez usługodawcę internetowego, zgodnie z obowiązującym prawem. Bukmacher, który prowadzi swoją działalność bez licencji automatycznie zostaje wpisany do rejestru domen blokowanych, a następnie dostęp do jego strony zostaje zablokowany. Legalny bukmacher może również w pewnych przypadkach utracić licencję. Dzieje się tak w sytuacji, gdy nie odprowadzi należnego podatku bądź będzie reklamować swoje usługi poza stroną internetową lub budynkiem, gdzie sprzedawane są zakłady stacjonarnie. Reklama bukmachera nie może również wskazywać, że gra u bukmachera jest dobrym sposobem na szybkie wzbogacenie się. W spocie reklamowym bukmacher musi informować o szkodliwości hazardu. Może być on wyświetlany jedynie w trakcie, bądź przerwie zawodów sportowych, których jest sponsorem.

Co z korzystaniem z ofert bukmacherów z zagranicy?

Jeśli posiadasz konto na zagranicznym portalu bukmacherskim, który jeszcze nie zablokował usługi dla graczy z Polski, tak jak zrobił to chociażby Bet365, to nie możesz już wypłacić legalnie z niego swojej wygranej. Nie możesz również w dalszym ciągu korzystać z tego konta. Niezależnie od tego czy jest to bukmacher niemiecki, amerykański czy azjatycki gra u niego na terytorium Polski jest zakazana.

Kary obowiązujące za grę w nielegalnych zakładach bukmacherskich

ustawa antyhazardowaJeśli jakimś sposobem udało Ci się obejść blokady i grasz w zakłady zagraniczne, to musisz wiedzieć, że takie działanie jest prawnie sankcjonowane. Za grę w nielegalnych zakładach bukmacherskich według nowelizacji ustawy hazardowej możesz otrzymać karę w wysokości 100% wygranych niepomniejszonych o kwoty wpłaconych stawek. Jednak to nie wszystko. Nowa ustawa hazardowa zaklada, że poza tym możesz otrzymać karę grzywny w wysokości 120 stawek dziennych. Warto wiedzieć, że maksymalna stawka dzienna w 2019 r. wynosi 30 tys. zł, zatem kara może wynieść do 3,6 mln zł. Choć, jak wiadomo, ze względu na niskie stawki i wygrane kary mogą być znacznie niższe. Trzeba zaznaczyć, że nowelizacja ustawy hazardowej złagodziła dotychczasowe kary – 720 stawek dziennych, a także pozbawienia wolności do lat 3. Obecnie obowiązuje jedynie grzywna w niższym, wyżej wymienionym wymiarze.

Podatek od gier hazardowych – co musisz wiedzieć?

W przypadku podatku od gier hazardowych nie nastąpiły zmiany. W dalszym ciągu podatek pobierany jest od obrotu, a nie od przychodu, jak postulowało wiele środowisk. Można tu podać przykład Danii czy Wielkiej Brytanii, gdzie podatek jest wyższy natomiast liczony jest od przychodu. W Polsce podatkiem obarczony jest gracz. Pierwszy z nich wynosi 12% i de facto nie odczuwa się go, jednak już na starcie pomniejsza naszą wygraną, gdyż potrącany jest od stawki. Drugi podatek obciąża gracza, który wygra w zakładach więcej niż 2280 zł i tym samym bukmacher musi odprowadzić od każdej takiej wygranej 10% podatek.

Ustawa antyhazardowa w 2019 roku opiera się na zapisach z 2016 r. Gracze w dalszym ciągu mają obowiązek odprowadzania podatku od większych wygranych. Ważną zmianą jest to, że udowodnienie nielegalnej gry na automatach, w pokera, czy w zakładach sportowych nie jest sankcjonowane więzieniem.