okulistyka

Narzędzia niezbędne do obróbki szkieł soczewkowych

Kupując nowe okulary staje się przede wszystkim przed wyzwaniem doboru najbardziej pasujących nam oprawek. Po ich wybraniu składamy w salonie optycznym zamówienie i czekamy około 2-3 tygodnie na ich odbiór. W tym czasie w pracowni szlifierskiej prowadzone są prace przy obróbce soczewek, których celem jest przygotowanie ich w taki sposób, żeby pacjent nie tylko dobrze widział, ale żeby też soczewki odpowiadały jego wszystkim innym wymaganiom. Jakie narzędzia są niezbędne do przeprowadzenia obróbki szkieł soczewkowych?

Automaty szlifierskie podstawowym elementem wyposażenia

Głównym elementem wyposażenia każdej pracowni optycznej jest automat szlifierski. Urządzenie to znacznie przyspiesza pracę przy obróbce szkieł soczewkowych i zwiększa dokładność wszystkich wykonywanych w tym czasie czynności. Automaty szlifierskie to najlepsze narzędzia do obróbki szkieł soczewkowych. Obecnie już niemal całkowicie zastąpiły tradycyjne szlifierki ręczne. Z ich użyciem prace przy obróbce szkieł korekcyjnych trwały po prostu znacznie więcej czasu i dodatkowo osiągnięcie zamierzonych rezultatów było bardzo trudne i zadaniu temu mogli podołać wyłącznie doświadczeni specjaliści.

Co można zrobić z użyciem automatu szlifierskiego?

Wykorzystanie w obróbce szkieł soczewkowych automatów szlifierskich daje specjaliście możliwość nadania soczewkom dokładnie takich cech, jak się tego oczekuje. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical – najbardziej cenionego w Polsce dostawcy nowoczesnego sprzętu optycznego i urządzeń okulistycznych:

Przede wszystkim z wykorzystaniem automatu szlifierskiego soczewki będą doskonale dopasowane do potrzeb pacjentów, czyli będą miały dokładnie tyle dioptrii i takie cylindry, jakie zostały przepisane w recepcie przez okulistę lub optometrystę. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowe przygotowanie soczewek korekcyjnych mogłoby mieć jeszcze gorszy wpływ na wadę wzroku pacjenta, niż ich brak. Źle przygotowane soczewki nie tylko nie pomogą pacjentowi w prawidłowym widzeniu, ale też pogłębią jego wadę wzroku.

Wykorzystanie przy obróbce szkieł soczewkowych automatu szlifierskiego pozwala nadać soczewkom idealnych parametrów użytkowych oraz sprawić, że będą miały idealną geometrię, współczynnik załamania światła  i moc korekcji. Automat szlifierski umożliwia też umieszczenie na przygotowywanych soczewkach dodatkowych motywów ozdobnych w postaci wgłębień, nacięć czy żłobień. Automaty szlifierskie w XXI wieku są więc najważniejszymi narzędziami do obróbki szkieł soczewkowych!