beton

Impregnaty do betonu – czym się charakteryzują?

Beton kojarzy się z niezwykłą wytrzymałością. I choć jest to prawda, także i on wymaga pielęgnacji. Do tego zadania służą impregnaty do betonu. Ich dobroczynne właściwości warto znać.

Jakie jest zastosowanie impregnatu do betonu?

Impregnaty do betonu to preparaty służące do zabezpieczania materiału przed skutkami wsiąkania wilgoci w jego porowatą strukturę. Dzięki temu zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku są chronione przed deszczem i śniegiem. Co ważne, ich wygląd można dodatkowo polepszyć, stosując pigmenty do betonu.

Preparatami do impregnacji betonu można powlec m.in. chodnik prowadzący do domu, schody i poręcze. Pozwala to ochronić je także przed zabrudzeniami. Z tego powodu środki te są przydatne także do utrzymywania czystości wewnątrz budynku. Można nimi zabezpieczyć np. parapety.

Innym zastosowaniem jest pokrycie impregnatem betonowych krawędzi działkowego grilla. Umożliwia to ich późniejsze łatwe wyczyszczenie z sadzy i kropli tłuszczu kapiących z jedzenia.

Co jeszcze daje impregnat do betonu?

Pokrycie betonu impregnatem jest też korzystne dla zdrowia. W ten sposób zmniejsza się jego pylenie. Kolejna zaleta to zabezpieczenie materiału przed ścieraniem. Warto zwrócić uwagę na preparaty z dodatkiem eliminującym pęknięcia. Pozbycie się ich przedłuża żywotność elementu, który w innym wypadku może ulec jeszcze większemu uszkodzeniu.

Ochronę betonowej konstrukcji można połączyć ze zmianą jej wyglądu. W sprzedaży dostępne są środki w wielu różnych kolorach. Dzięki temu szary element konstrukcyjny staje się ozdobą fasady lub wnętrza budynku. Do wyboru są zarówno matowe, jak i błyszczące pigmenty do betonu.

Czym różnią się impregnaty do betonu?

Jednym z rodzajów impregnatów do betonu są preparaty penetrujące. Wnikają one w strukturę materiału, zabezpieczając go przed wilgocią. Środki powłokowe służą do ochrony przed zanieczyszczeniami.

Impregnaty do betonu mają ponadto różny skład chemiczny. Niektóre z nich są wzbogacone o związki polimerowe. Ich działanie umożliwia pozbycie się pęknięć w strukturze materiału.