fajerwerki

Od czego zależy kolor fajerwerków?

Odpalanie fajerwerków pozwala na urządzenie spektakularnego widowiska podkreślającego wagę celebrowanych wydarzeń od tradycyjnej zabawy noworocznej przez szczególne okazje związane ze ślubami czy chrzcinami aż po ważne rocznice czy organizowane przez rozmaite firmy i instytucje eventy. Elementem, który należy do najbardziej charakterystycznych dla pokazów sztucznych ogni, są wielobarwne efekty świetlne, uzyskiwane dzięki odpowiednim składnikom.

Jak działają fajerwerki?

Wszystkie widoczne i słyszalne efekty specjalne towarzyszące pokazom fajerwerków powstają za sprawą wykorzystanych w nich materiałów pirotechnicznych, które za sprawą energii uwalnianych podczas spalania gazów są w stanie unieść ładunek na odpowiednią wysokość, a następnie doprowadzić do jego eksplozji, z czym łączy się zapłon starannie wyselekcjonowanych substancji chemicznych. Za wyniesienie fajerwerków w górę odpowiada często mieszanka siarki i węgla, których zapłon jest możliwy w wyniku obecności saletry mającej własności utleniające. W przypadku wielu ładunków generowane są też dźwięki zwiększające atrakcyjność widowiska. Do ich powstawania przyczynia się obecność mieszanki soli sodu i potasu oraz nadchloranów. Pojawiające się jasne błyski są generowane w następstwie spalania magnezu, emitującego jaskrawe światło. W celu uzyskania różnych jego barw należy jednak sięgnąć po specjalne środki chemiczne.

Co wpływa na barwę fajerwerków?

Walory wizualne pokazu sztucznych ogni są wynikiem dodania do ich składu jednego z kilku środków chemicznych. Często w jednym ładunku znajduje się kilka substancji, dzięki czemu już po eksplozji kolory mogą się dynamicznie zmieniać, w miarę tego, jak dochodzi do spalania kolejnych komponentów mieszanki. Białe światło pojawiające się po eksplozji fajerwerku to skutek spalania się cynku i baru. Kolor żółty będzie widoczny, jeżeli użyto strontu i sodu, a także wapnia. Barwa żółto-czerwona to wynik działania wapnia i baru, natomiast po dodaniu do baru sodu i litu powstanie kolor ciemnoczerwony. Fiolet można otrzymać przy użyciu potasu. Bezpieczne i efektowne zestawy fajerwerków są oferowane przez firmę Pol-Expance ze Szczecina. Prowadzi ona sprzedaż mniejszych i większych gotowych do samodzielnego odpalenia pakietów, a także organizuje pokazy.