drzwi balkonowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi balkonowych?

W wielu domach i mieszkaniach balkon jest przedłużeniem salonu. Drzwi balkonowe są więc elementem stanowiącym przejście pomiędzy częścią wypoczynkową wewnątrz i na zewnątrz budynku. Aby systemy drzwiowe spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo dobrane. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak wybrać odpowiednie drzwi balkonowe. Podpowiemy również, na co zwracać szczególną uwagę w trakcie poszukiwania idealnych systemów. Zachęcamy do lektury.

Parametry użytkowe

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru drzwi balkonowych są parametry użytkowe. Mowa tu m.in. o właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych oraz klasie odporności na włamanie. Parametry te mają decydujący wpływ na komfort i bezpieczeństwo korzystania z zakupionego produktu. Ich wartość zależna jest zarówno od materiału wykonania, jak i jakości produkcji wybranych systemów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, która jest producentem okien aluminiowych i PCV: Drzwi balkonowe muszą charakteryzować się przede wszystkim dużą szczelnością. Współczynnik przenikania ciepła powinien być więc jak najniższy. Szczelność systemów zależna jest też od stopnia izolacyjności akustycznej. W tym przypadku wartość współczynnika Rw (wyrażanego w decybelach) powinna być jak najwyższa. Obecnie najlepsze właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne uzyskują nowoczesne systemy z PCV, które w tej kategorii przewyższają modele produkowane z profili aluminiowych.

Sposób otwierania

Funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech dobrych drzwi balkonowych. Obsługa wybranych systemów musi być prosta i intuicyjna. Otwieranie i zamykanie nie może przysparzać żadnych kłopotów. Komfort użytkowania drzwi tego typu w dużej mierze zależny jest od sposobu ich otwierania.

Na rynku dostępne są zarówno klasyczne modele rozwierno-uchylne, jak i nowoczesne systemy przesuwne, uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne. Wybór w tym przypadku uzależniony jest zarówno od osobistych preferencji inwestora, jak i dostępnego budżetu. Najtańsze drzwi rozwierno-uchylne nie sprawdzą się w mieszkaniach o niewielkim metrażu, gdzie ważny jest każdy metr wolnego miejsca. W takich przestrzeniach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż systemów przesuwnych, które nie tylko nie zajmują dodatkowego miejsca wewnątrz przy otwieraniu, ale także są dużo bardziej komfortowe w użytkowaniu. Cena drzwi nie powinna mieć więc decydującego znaczenia przy podejmowaniu końcowej decyzji.

Wygląd

Wygląd drzwi balkonowych jest kolejnym z czynników, na które warto zwracać uwagę przy wyborze. Drzwi muszą dobrze komponować się z pozostałymi elementami wykończeniowymi w pomieszczeniu. Należy dobierać je zgodnie z charakterystyką wnętrza, stylem jego aranżacji oraz zastosowanymi dodatkami. Kolor profili musi być dopasowany do barwy pozostałych elementów stolarki otworowej. Odpowiedni dobór kolorystyki z pewnością podkreśli atrakcyjny wygląd wnętrza. Najważniejsze jest jednak, by drzwi podobały się mieszkańcom. To właściciel budynku oraz jego rodzina będą przecież patrzyli na nie w trakcie codziennego użytkowania.