czyszczenie kanalizacji

Jak często należy czyścić kanalizację?

Aby kanalizacja działała sprawnie, należy systematycznie dokonywać jej czyszczenia i weryfikacji, czy wszystko działa jak należy. Niezadbanie o te kwestie może wygenerować nam naprawdę duże koszty i zwyczajny brak komfortu – zepsuta kanalizacja jest bardzo uciążliwa, szczególnie dla naszego zmysłu powonienia. Jak często należy czyścić kanalizację i co warto na ten temat wiedzieć? O tym poniżej!

Czyszczenie kanalizacji – na czym to polega?

Czyszczenie kanalizacji zapewni sprawne działanie całej instalacji. Jest to czynność, która zapobiega też kosztownym i nieprzyjemnym awariom, o czym niestety część osób zapomina. Gdy wszystko działa dobrze, nie spieszymy się do zlecania serwisu i czyszczenia. Niestety jest to często powielany błąd, bo czas w przypadku wszelkich instalacji nie działa na naszą korzyść. Sprawna kanalizacja gwarantuje nam komfort mieszkania, ponieważ nie występują wówczas problemy z odpływami i nieprzyjemnymi zapachami.

Czyszczenie kanalizacji warto zlecić profesjonalistom, jakich znajdziemy chociażby w Zakładzie Usług Asenizacyjnych. Doświadczeni specjaliści mogą dokonać czyszczenia za pomocą metody mechanicznej bądź ciśnieniowej. Pierwsza metoda to wprowadzenie do rur obracającej się spirali. Jej szybka praca pomaga w łatwy sposób pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Sposób ten najczęściej jest praktykowany w przypadku zlewów i WC. Z kolei do metody ciśnieniowej niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, składający się z węża z głowicą. Sprzęt taki umieszcza się pod dużym ciśnieniem, co zwiększa możliwości czyszczenia. Metoda ciśnieniowa jest zazwyczaj stosowana w większych miejscach, takich jak chociażby szamba.

Jak często należy czyścić kanalizację?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, z czyszczeniem kanalizacji nie należy zwlekać do ostatniej chwili, bo może to mieć dla nas przykre i kosztowne konsekwencje. Warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu kanalizacji, a częstotliwość ta powinna być zależna od stanu technicznego całej instalacji i sposobów użytkowania. Jednak specjaliści wskazują, że warto przynamniej raz w roku zlecić profesjonalne czyszczenie całej instalacji kanalizacyjnej. Nie należy jednak robić tego samodzielnie, ponieważ możemy instalacji zaszkodzić, stosując nieumiejętne metody bądź nie posiadając odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.