zgaga i niestrawnosc

Leki pomocne w walce z niestrawnością i zgagą

Różnego typu problemy, które polegają na dysfunkcji żołądka, zdarzają się bardzo często. Bóle brzucha, niestrawność, zgaga, uczucie pełności, nudności, gazy – to wszystko to tylko niektóre z odczuwanych w takich sytuacjach objawów. Na szczęście w aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają sobie z nimi szybko radzić. W naszym artykule opisujemy, w jaki sposób można sobie poradzić z problemem niestrawności czy ze zgagą.

Jakie mogą być przyczyny powstania niestrawności i zgagi?

Problemy żołądkowe najczęściej się pojawiają na skutek stosowania nieprawidłowej diety. Wpływ na ich powstanie mogą mieć np. przejedzenie, zjedzenie dużej ilości słodyczy, kwaśnych potraw czy wypicie zbyt dużej ilości mocnej herbaty lub kawy. Mogą być też jednak spowodowane wypiciem dużej ilości alkoholu, a także pojawić się jako jeden z objawów choroby refluksowej żołądka. Niestrawność i zgaga to problemy, które mogą się pojawić u każdego pacjenta, bez względu na to, w jakim jest wieku. Bywają na tyle uciążliwe, że zawsze warto jest poszukać sposobów na to, żeby sobie z nimi jak najszybciej poradzić.

Zgaga polega na odczuwaniu uczucia palenia w gardle i za mostkiem. Jest ono spowodowane cofaniem się treści pokarmowej i nadmiarem kwasu solnego. Problem zgagi jest bardzo powszechny i uznaje się, że jest związany też z nieustannym narażeniem na stres i życiem w pośpiechu.

Rodzaje preparatów na zgagę

Objawy niestrawności i zgaga potrafią znacznie utrudnić pacjentom codzienne funkcjonowanie i wykonywanie nawet prostych czynności. Na szczęście w walce z tego typu problemami mogą pomóc dostępne w aptekach i w aptekach internetowych preparaty. Więcej na ich temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki online Miro:

Preparaty na niestrawność są dostępne w różnych formach. Dzięki temu każdy pacjent ma możliwość wyboru takiego leku, który będzie dla niego najłatwiejszy do stosowania. W aptekach dostępne są też specjalne preparaty przeznaczone do stosowania u dzieci.

Pacjenci najczęściej wybierają do stosowania leki w pastylkach. Są one dla nich po prostu najłatwiejsze do codziennego stosowania. Typowym rodzajem leków na zgagę są inhibitory pompy protonowej. Ich zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowanie tego typu leków pozwala na pozbycie się zgagi w trakcie kilku tygodni stosowania. Leki te są również pomocne w walce z nadkwasotą żołądka oraz z owrzodzeniami. Innym rodzajem leków na zgagę są preparaty, których działanie polega na zobojętnieniu kwasu solnego w żołądku. Istnieje też jednak wiele innych leków na niestrawność i zgagę.

W walce z problemami polegającymi na niestrawności i różnego typu objawami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego pomocne mogą być też leki w postaci proszków, które stosuje się do przygotowania roztworów i zawiesin. Wielu pacjentów stosuje również krople żołądkowe. Innego rodzaju sposobami radzenia sobie z niestrawnością i innego rodzaju problemami żołądkowymi jest stosowanie w tym celu ziół.