przyczyny nieplodnosci

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?

Niepłodność, czyli problemy z zajściem lub z doprowadzeniem do zajścia w ciążę, dotyka coraz więcej par starających się o dziecko. Według WHO o niepłodności mówi się wówczas, gdy para w wieku rozrodczym nie może zajść w ciążę, pomimo odbywania przez co najmniej rok regularnych stosunków seksualnych bez antykoncepcji. Według statystyk niepłodność może dotyczyć nawet 15% par. Problem dotyczy nawet osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat. Jakie są najczęściej diagnozowane przyczyny niepłodności u kobiet, a jakie u mężczyzn?

Niepłodność jako jedna z głównych chorób cywilizacyjnych

Niepłodność została uznana przez WHO jako chorobą cywilizacyjną. Każdego roku coraz więcej par zgłasza się do lekarzy i klinik, które specjalizują się w diagnostyce i w leczeniu niepłodności, szukając przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Szacunkowo w Polsce z niepłodnością może się borykać nawet ponad milion par w wieku rozrodczym! Jednym z takich miejsc, jest działające od ponad 15 lat Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach.

Problem niepłodności zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób, nawet tych przed 30 rokiem życia. Trudności z doprowadzeniem do zajścia w ciążę związane są również z tym, że młodzi ludzie odkładają chęć posiadania potomstwa w czasie i decydują się na to zbyt późno. Wiele osób, zanim pomyśli o dziecku stawia na wykształcenie, zdobycie upragnionej pracy, zwiedzanie świata i rozwijanie swoich zainteresowań. Decydują się na dziecko zdecydowanie niż pokolenie naszych mam, czy babć. Niestety często okazuje się wtedy, że już nie mają takiej możliwości, albo jest to bardzo utrudnione. Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Najczęściej stwierdzane przyczyny niepłodności u kobiet

Niepłodność u kobiet może mieć różne przyczyny. Najczęściej diagnozowane są zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia jajeczkowania, które doprowadzają albo do braku owulacji, albo do innego rodzaju problemów z owulacją. Zaburzenia owulacji mogą polegać także na nieprawidłowym uwalnianiu się komórki jajowej z pęcherzyka lub na niezdolności jajeczka do pęknięcia. Problemy hormonalne i zaburzenia jajeczkowania to częste przyczyny niepłodności u kobiet, jednak niejedyne. Problemy z zajściem w ciążę mogą być też związane np. ze stanami zapalnymi narządów rodnych i przebytymi chorobami. Przyczynami niepłodności u kobiet mogą być również endometrioza, zmiany w jajowodach, wady anatomiczne macicy lub szyjki macicy, choroby nadnerczy, choroby tarczycy, mięśniaki macicy oraz obecność w śluzie szyjkowym przeciwciał przeciwplemnikowych. U niektórych kobiet w trakcie przeprowadzania diagnostyki przyczyn niepłodności, jako główną przyczynę problemów z zajściem w ciążę stwierdza się związany z tym nadmierny stres, czyli problemy o podłożu psychicznym. Nie bez znaczenia są również wiek, otyłość, tryb życia czy używki.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn jest diagnozowana równie często, jak niepłodność u kobiet. U panów najczęściej diagnozowaną przyczyną problemów z doprowadzeniem do zapłodnienia jest słaba jakość nasienia, która najczęściej dotyczy zbyt małej ilości lub ruchliwości plemników. Przyczyny słabej jakości nasienia także mają jednak związek z ogólnym stanem zdrowia mężczyzny. Wskazane problemy mogą być spowodowane np. zaburzeniami równowagi hormonalnej, uszkodzeniem jąder, chorobami autoimmunologicznymi, przebytym wcześniej leczeniem i stosowanymi lekami lub nadmiernym stresem i problemami psychicznymi, które doprowadzają do problemów z erekcją i brakiem ochoty na współżycie.