przeciwodlezynowy materac

Materace przeciwodleżynowe piankowe i z pompką od SKIB-MED

Problem odleżyn dotyczy głównie osób, które są długotrwałe unieruchomione ze względu na swoją chorobę, niepełnosprawność, podeszły wiek, a także z innych przyczyn. Dlatego bardzo istotnym elementem profilaktyki przeciwodleżynowej zarówno u osób unieruchomionych czasowo, jak i na stałe, bez wątpienia jest materac przeciwodleżynowy. Obecnie takie wyroby medyczne dostępne są w kilku różnych wersjach. Czym się między sobą różnią? Podpowiadamy.

Czym są materace przeciwodleżynowe?

Materac przeciwodleżynowy to wyrób medyczny, którego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu odleżyn u osób długotrwałe unieruchomionych ze względu na chorobę lub niepełnosprawność, a więc tych, które są zmuszone do leżenia w jednej pozycji. Odleżyny powstają w miejscach narażonych na ciągły ucisk. Zmiany powstające w wyniku zaburzeń ukrwienia lub wywołane uciskiem na ciało chorego przybierają postać trudno gojących się ran. Żeby im zapobiec, wykorzystuje się materace przeciwodleżynowe. Produkty takie zaprojektowane są w taki sposób, aby ich budowa niwelowała nacisk na poszczególne partie ciała.

Rodzaje materacy przeciwodleżynowych 

Obecnie w sklepach medycznych można znaleźć kilka różnych rodzajów materacy przeciwodleżynowych. Jednym z dostępnych modeli jest materac piankowy. Charakteryzuje się on specyficzną budową, ponieważ posiada specjalne wypustki, których zadaniem jest zwiększenie komfortu chorego. Wybierając taki materac, warto wziąć pod uwagę wagę pacjenta, aby właściwie dobrać jego grubość. 

Według wielu użytkowników dużo skuteczniejsze od wersji piankowych są jednak materace przeciwodleżynowe z pompką, nazywane również pneumatycznymi lub zmiennociśnieniowymi. Produkty takie dostępne są w kilku wersjach: bąbelkowej, gofrowej i rurowanej. Wyroby zmiennociśnieniowe składają się z niewielkich komór, które regularnie wypełniane są powietrzem. Dzięki tej technice tkanki skórne są naprzemiennie uciskane, a mięśnie użytkownika są pobudzane. Urządzenia takie wyposażone są w specjalne pompy, które muszą chodzić przez całą dobę. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy są one ciche i czy nie przeszkadzają choremu.

Kiedy potrzebne są materace przeciwodleżynowe?

Materace przeciwodleżynowe zaliczane są do produktów specjalnego przeznaczenia. Polecane są one między innymi seniorom, którzy spędzają wiele czasu w łóżku i mają problem z samodzielną zmianą pozycji, na przykład podczas snu. Mogą z nich korzystać również osoby zmagające się z chorobami reumatycznymi. Ich wykorzystanie jest zalecane również w przypadku osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych oraz trwale unieruchomionych, które są na stałe przykute do łóżka. Dobrze z nich korzystać również podczas rekonwalescencji po wypadku, operacji czy zabiegu, a więc nawet, wtedy kiedy unieruchomienie w łóżku jest stanem tymczasowym.