Użycie certyfikowanych czyściw dla branży spożywczej gwarantuje bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Zapewnia odpowiedni poziom higieny i wygodne mycie powierzchni. Zachowanie czystości linii produkcyjnych w zakładach spożywczych jest trudne z uwagi na rodzaj wykorzystywanych produktów. Dlatego dobór środków do czyszczenia ma ogromne znaczenie. Zobacz, jakie czyściwa są najlepsze do usuwania zabrudzeń w zakładach z branży spożywczej!
Rodzaje czyściw używanych w branży spożywczej
Zazwyczaj wykonane są z poliestru lub wiskozy – te materiały mają dobre właściwości, nie pylą i są wytrzymałe. Czyściwa bawełniane, poliestrowe i wiskozowe mogą być używane kilkukrotnie. Wystarczy pamiętać, by po każdym użyciu umyć i wysuszyć ścierki. Czyściwa z bawełny charakteryzują się silnymi właściwościami absorpcyjnymi. Ich powierzchnia często ma specjalną fakturę ułatwiającą usuwanie trudnych zabrudzeń. Jednorazowego użytku produkty celulozowe nadają się do zbierania produktów sypkich i zaschniętych, a także wycierania pozostałości tłuszczu. Firmy takie jak producent czyściw przemysłowych Barneo dostarczają producentom i przetwórcom żywności akcesoriów niezbędnych do utrzymania wymaganego poziomu higieny.
Jakie czyściwa są najlepsze do mycia powierzchni w zakładach produkcyjnych?
Czyściwa dla branży spożywczej powinny charakteryzować się dużą chłonnością i odpornością na intensywne użytkowanie. Najlepsze akcesoria nie strzępią się nawet po długotrwałym używaniu i skutecznie usuwają uciążliwe zabrudzenia. Niektóre z nich mogą być używane wraz z profesjonalnymi detergentami, które pozwalają wyczyścić i odkazić czyszczoną powierzchnię. Mogą różnić się m.in. wyglądem, przede wszystkim kolorem – pomaga to lepiej organizować pracę i zapobiega przenoszeniu zanieczyszczeń między stanowiskami i strefami.
Specyfika branży spożywczej wymaga zachowania najwyższych standardów czystości. Ważne jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni linii produkcyjnych, miejsc pracy i maszyn. Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny nie byłoby możliwe bez stosowania produktów do mycia, w tym czyściw przemysłowych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Profesjonalne czyściwa w branży spożywczej to niepylne ścierki używane do usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni.