Klinika okulistyczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

12 min

Polacy coraz częściej korzystają z usług klinik okulistycznych, gdy szukają rozwiązania swoich problemów ze wzrokiem. Nic dziwnego – często publiczne placówki pozostawiają wiele do życzenia i nie spełniają naszych oczekiwań. Gdy chcemy zadbać o swoje oczy, liczymy na to, że leczenie będzie najwyższej jakości. Czym zatem kierować się, aby wybrać odpowiednią klinikę okulistyczną?

1. Oferta kliniki okulistycznej

Istnieje wiele schorzeń oczu, które mogą uprzykrzać nam życie, negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie lub nawet prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Problem może stanowić zarówno choroba rogówki lub siatkówki, jak jaskra, zaćma czy nawet zespół suchego oka, Czasami chcemy po prostu pozbyć się okularów i zrobić laserową korekcję wzroku, a innym razem musimy ratować nasze oczy przed postępującymi schorzeniami.

Nie ważne z jakimi problemami oczu musimy się mierzyć – klinika okulistyczna, którą wybieramy musi mieć w ofercie to, czego szukamy. Najlepiej zatem zajrzeć na stronę internetową kliniki i sprawdzić jakie zabiegi oferuje. Dla przykładu, popatrzmy na ofertę Klinikę Okulistyczną LENS z Olsztyna. W ofercie widzimy zarówno diagnostykę i usuwanie zaćmy i jaskry, laserową korekcję wzroku, diagnostykę chorób rogówki i siatkówki, liczne badania, a nawet zabiegi plastyczne okolic oka. Ten wstępny rekonesans dał nam już dość dużą dawkę informacji.

2. Doświadczeni lekarze w klinice okulistycznej

Kiedy już wiemy, jaką ofertę ma konkretna klinika okulistyczna powinniśmy zwrócić uwagę, jakich ma specjalistów. To bardzo ważne, aby lekarz prowadzący nasze leczenie był ekspertem w swojej dziedzinie i miał duże doświadczenie w podobnych przypadkach. Na stronie internetowej kliniki okulistycznej powinniśmy bez problemu znaleźć chociaż krótką charakterystykę zespołu lekarzy. Po zapoznaniu się z tymi informacjami będziemy w stanie zdecydować, czy specjaliści spełniają nasze oczekiwania.

3. Nowoczesne technologie i sprzęt w klinice okulistycznej

Prawdziwy specjalista, nawet pomimo braku odpowiedniego sprzętu, potrafi zdziałać cuda. Niemniej jednak, po co wystawiać lekarza – i przede wszystkim siebie – na tego rodzaju próbę? Jeśli chcemy zadbać o swój wzrok, musimy czerpać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i stawiać na jakość. Jeśli zatem nie mamy pewności z jakich sprzętów korzysta konkretna klinika okulistyczna, powinniśmy zrobić wszystko, aby się tego dowiedzieć. W przeciwnym wypadku lepiej szukać innej placówki.

Wspomniana wcześniej Klinika Okulistyczna LENS w Olsztynie, może stanowić przykład tego, jak powinno się przekazywać pacjentowi informacje o wykorzystywanych technologiach. Na ich stronie znajdziemy wszystkie niezbędne dane o ilości gabinetów, sprzęcie służącym do diagnostyki oraz leczenia chorób oczu, a także o bezpieczeństwie zabiegów.

4. Dobry kontakt z pacjentem i łatwy dostęp do informacji

W klinice okulistycznej powinniśmy się dobrze czuć i być odpowiednio informowani o wszelkich ważnych sprawach związanych z naszym leczeniem. To niezwykle istotne, aby pacjent był spokojny i miał odpowiednią wiedzę. Te aspekty poprawiają komfort psychiczny i powodują, że leczenie nawet ciężkich chorób, nie będzie tak stresujące.

Warto zadzwonić do kliniki okulistycznej i sprawdzić, jakie jest podejście do pacjenta, nawet przy pierwszym kontakcie. To powie nam bardzo dużo o misji i zasadach działania kliniki i potwierdzi lub podważy naszą decyzję o jej wyborze. Na stronie kliniki powinniśmy zwrócić uwagę czy informacje na temat choroby i leczenia są rzeczowo i przystępnie przedstawione – najlepiej, jeśli będzie to w formie pytań i odpowiedzi (FAQ). Pozwoli nam to zmierzyć się ze wszystkimi wątpliwościami i zdobyć niezbędną wiedzę, chociażby o rekonwalescencji po konkretnym zabiegu.

5. Opinie o klinice okulistycznej

Na opinie w internecie trzeba bardzo uważać. Wiadomo, że jeden „niezadowolony”: pacjent może mieć więcej siły przebicia niż stu zadowolonych. To jednak nie zmienia faktu, że dobra klinika okulistyczna to taka, którą chwalą inni ludzie. Warto zatem popytać wśród znajomych, którzy korzystali z usług danej kliniki okulistycznej lub zajrzeć do internetu w poszukiwaniu wartościowych i rzeczowych opinii.

6. Ceny zabiegów

Czy za dobra jakość usług trzeba dużo zapłacić? Niekoniecznie! Niewiele osób wie, że nawet prywatne kliniki okulistyczne często oferują również zabiegi refundowane przez NFZ. Wystarczy dobrze poszukać, by odkryć, że przy niektórych zabiegach laserowych, badaniach czy operacjach, nie poniesiemy żadnych kosztów. Mowa tu na przykład o fakoemulsyfikacji zaćmy ze wszczepieniem soczewki jednoogniskowej.

7. Lokalizacja kliniki okulistycznej

Ostatnim ważnym aspektem przy wyborze kliniki okulistycznej jest jej lokalizacja. Wygodnym wyjściem – zwłaszcza w przypadku konieczności kilku wizyt – jest łatwe i szybkie dotarcie do placówki. Nie jest to jednak sprawa absolutnie kluczowa, gdyż często wolimy pojechać trochę dalej, ale przy tym mieć pewność, że klinika okulistyczna spełni nasze oczekiwania. Potwierdzają to słowa lekarzy z Kliniki Okulistycznej LENS w Olsztynie, którzy powiedzieli nam, że:

„Większość naszych pacjentów pochodzi z województwa Warmińsko-Mazurskiego, jednak istnieje spore grono osób, które przyjeżdżają do nas z Podlasia, Mazowsza czy Pomorza, a nawet z drugiego końca Polski. Nie do końca wiemy, czemu niektórzy są gotowi przejechać tyle kilometrów, by dotrzeć akurat do nas, lecz nie zmienia to faktu, że bardzo nas to cieszy i robimy wszystko, aby odwdzięczyć się za to zaufanie profesjonalizmem i wysoką jakością naszych usług.”

Jak widać duża odległość kliniki okulistycznej od miejsca zamieszkania nie dla wszystkich stanowi problem. Jednak tym, dla których długie dojazdy mogą być uciążliwe, polecamy szukanie kliniki okulistycznej w swojej okolicy.

Dbaj o swój wzrok!

Decyzja o tym, jaką klinikę okulistyczną wybierzesz ma fundamentalne znaczenie w procesie Twojego leczenia i co za tym idzie – poprawy jakości życia. Najważniejsze jednak to być uważnym, obserwować wszelkie niepokojące objawy i przede wszystkim – regularnie się badać. Im wcześniej schorzenie zostanie wykryte, tym większa szansa na końcowy sukces, który oznacza dobry wzrok i zdrowe oczy. Dbajmy o siebie i korzystajmy z usług dobrych specjalistów, aby przez długie lata cieszyć się zdrowiem, i komfortem.

Leave a Reply