kamienie ogrodowe

Kamienie do ogrodu – jak wybrać najlepsze?

W sklepach mamy do wyboru wiele różnych rodzajów kamieni. Każdy z nich posiada inne właściwości i stosowany jest w odmiennych okolicznościach. Jaki rodzaj kamienia wybrać w odniesieniu do konkretnego przeznaczenia? Podpowiadamy.

Jak wybrać kamienie do ogrodu?

Wybór konkretnego rodzaju kamienia zależy od jego przeznaczenia. W przypadku skalniaków i murków najczęściej wykorzystywane są układane warstwowo płyty granitowe, wapienne lub łupkowe. W przypadku skarp bardzo często stosuje się głazy i otoczaki. Ich zadaniem jest bowiem umocnienie gruntu i zabezpieczenie go przed opadaniem i osuwaniem się. Różne rodzaje kamieni ogrodowych znaleźć można wyszukując w Google frazę kamienie w Strzelinie.

Częstą formą wykorzystania kamienia w ogrodzie są rabaty kamienne. Pomysł ten polega na obsypaniu powierzchni dookoła roślin żwirem lub grysem. Zabieg taki zabezpiecza roślinę przed pojawieniem się wokół niej chwastów. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku rabat kamiennych rośliny są jedynie dopełnieniem kompozycji. Główną rolę w niej gra właśnie kamień. Stwarza to duże możliwości aranżacyjne.

Jakie kamienie do oczka wodnego?

Kamienie bardzo chętnie wykorzystywane są w przypadku przydomowych oczek wodnych. Większość rodzajów kamieni bardzo dobrze znosi kontakt z wodą. Warto jednak pamiętać, że nie każdy. W przypadku oczka wodnego warto postawić na kamienie pochodzące ze środowiska wodnego. Doskonale sprawdzą się tutaj otoczaki, żwir, bazalty, granity, a także kwarcyty. Jednocześnie utwardzą one powierzchnię, jak i zapewnią atrakcyjny efekt wizualny.

Jaki rodzaj kamienia użyć w przypadku przydomowych chodników? Najczęściej są one wyłożone kostką brukową, jednak podbudówkę pod nią wykonuje się z kamieni. W tym celu najczęściej wykorzystywany jest tłuczeń kamienny, a na nim układa się podsypkę ze żwiru. Zamiast żwiru często używany jest także grys. Osoby zainteresowane zakupem kamieni o różnych przeznaczeniu do swojego ogródka powinny sprawdzić w Google hasło Tomzet – kamień naturalny w domu i ogrodzie.