lampy bakteriobojcze

Jak działają lampy bakteriobójcze? 

Lampy bakteriobójcze najczęściej spotkać można w gabinetach lekarskich, szpitalach czy laboratoriach medycznych i innych wymagających szczególnej czystości. Wykorzystywane są do dezynfekcji powierzchni, ale również powietrza, czym stwarzają sterylne warunki, które nie dopuszczają do powstawania zakażeń i rozwoju bakterii. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak działa taka lampa bakteriobójcza, to zapraszamy do lektury tego artykułu!

Jak działa lampa bakteriobójcza?

Lampa bakteriobójcza traktuje powietrze i powierzchnie promieniowaniem UV-C o długościach fal w przedziale 100 nm – 280 nm. Promieniowanie to ma mocne właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu lampa ta charakteryzuje się wysoką skutecznością w eliminowaniu:

  • wirusów;
  • bakterii;
  • grzybów;
  • pleśni;
  • pozostałych drobnoustrojów.

Dzięki tym właściwościom, lampy bakteriobójcze, są wykorzystywane w gabinetach lekarskich, ośrodkach zdrowia, szpitalach czy laboratoriach. Lampy bakteriobójcze można znaleźć w sklepie Medikop – sprzęt medyczny.

Jakie są rodzaje lamp bakteriobójczych?

Lampy bakteriobójcze można podzielić na:

  • przepływowe lampy bakteriobójcze – proces dezynfekcji polega na wciągnięciu powietrza, przefiltrowaniu go i wydmuchaniu oczyszczonego specjalnym otworem; lampa działa tak, aby zdezynfekować powietrze w całym pomieszczeniu i co ważne, można ją stosować nawet podczas przebywania w danym pokoju ludzi oraz zwierząt;
  • przepływowe dwufunkcyjne lampy bakteriobójcze – ich sposób działania jest tożsamy z lampami opisywanymi powyżej, jednak dodatkowo są one wyposażone w zewnętrzny promiennik, dzięki któremu można z nich korzystać jako lamp bezpośredniego działania, z zaznaczeniem, iż w pomieszczeniu nie może nikt przebywać;
  • lampy bakteriobójcze działania bezpośredniego – nie mogą być używane w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, z uwagi na świetlówkę, która umieszczona jest zewnętrznie i moc dezynfekcji drobnoustrojów.

Czy lampy bakteriobójcze szkodzą?

Lampy bakteriobójcze, używane zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją, nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Lampa przepływowa jest w pełni bezpieczna i można przebywać w jednym pomieszczeniu z nią włączoną. Większej uwagi wymaga korzystanie z lampy dwufunkcyjnej oraz działania bezpośredniego, bo wówczas należy opuszczać dezynfekowane pomieszczenie.