jakie okna wybrac

Jak dobrać okna do wielkości pomieszczenia?

Kupując okna do swojego domu, największą wagę przywiązuje się zazwyczaj do ich wyglądu, materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, parametrów oraz współczynnika przenikania ciepła. Jednak, aby okna idealnie spełniały swoje zadanie, ich wielkość musi być również optymalnie dopasowana do wielkości pomieszczenia, w jakim mają być zamontowane. Odpowiednia proporcja okien do pomieszczenia jest bowiem gwarancją komfortowego funkcjonowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać okna do wielkości pomieszczenia i dlaczego jest to tak ważne.

Co mówią przepisy o wielkości okien?

Przepisy dokładnie określają, jaka powinna być wielkość okien w pomieszczeniach. Są w nich zawarte informacje dotyczące tego, jaki ma być stosunek ich powierzchni do powierzchni podłogi. Według aktualnie obowiązujących przepisów powinien on wynosić od 1:8 do 1:12. W niektórych pomieszczeniach (np. w garderobie, garażu, kotłowni czy łazience) stosunek ten wynosi 1:15. We wnętrzach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli np. w sypialniach, salonie czy kuchni, okna powinny być większe niż w pomieszczeniach, w których domownicy wykonują tylko dorywcze czynności i przebywają w nich nie więcej niż 2 godziny dziennie.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy np. pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi znajdują się w części budynku całkowicie pozbawionej dostępu do światła dziennego, dopuszcza się ewentualność, aby zamontowane było w nich tylko oświetlenie sztuczne.

Jaka powinna być minimalna wielkość okien w pomieszczeniach?

Kupując okna do swojego domu, powinieneś wybierać produkty trwałe i estetyczne. Doskonałą propozycją są okna drewniane, które wyróżniają się najwyższą jakością. Wybierając ich wielkość, najlepiej przyjąć, że okna powinny mieć proporcję 1:5-1:4 w stosunku do powierzchni podłogi. Tak więc np. w pomieszczeniu o powierzchni 10m2 minimalne okno powinno mieć wymiar 1,5 x 0,85 m. Należy pamiętać, iż okna dachowe wpuszczają do wnętrz znacznie więcej światła od okien standardowych, dlatego nie należy przesadzać z ich wielkością. Im większy jest kąt nachylenia dachu, tym mniejsze powinny być okna dachowe.

Dlaczego odpowiednia wielkość okien jest ważna?

Odpowiednia wielkość okien, których produkcją zajmuje się m.in. firma Wiktorczyk, w pomieszczeniach jest niezwykle ważna nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Zamontowanie zbyt dużych okien może spowodować, że pomieszczenie będzie się zbyt szybko wychładzać zimą, a latem zbyt szybko nagrzewać. Wynika to z faktu, iż izolacyjność termiczna nowoczesnych okien jest około 3 razy gorsza niż standardowych ścian. Zbyt małe okna spowodują zaś, że wnętrza będą za ciemne i przebywanie w nich nie będzie komfortowe. Okna powinny więc być odpowiednio dobrane pod względem wyglądu, parametrów oraz wielkości, aby zapewnić wnętrzom wystarczające doświetlenie, a domownikom zadowalający komfort termiczny.