Cylindry stanowią niezbędny element podzespołów w wielu różnych maszynach przemysłowych i budowlanych. Są częścią pomp, silników, czy siłowników hydraulicznych. Podczas pracy z czasem ulegają one zużyciu. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne smarowanie poszczególnych elementów tulei. W przypadku pojawienia się nawet znikomych uszkodzeń konieczna jest jednak natychmiastowa naprawa. Metoda ich regeneracji to tulejowanie. Dowiedz się, na czym polega.
Co to jest tulejowanie?
Ruchome części maszyn wymagają systematycznego i dokładnego smarowania. W przeciwnym razie grozi to pojawieniem się uszkodzeń. Metoda, jaką wykorzystuje się w celu ich regeneracji to tulejowanie. Proces ten pozwala na zachowanie pierwotnego kształtu tulei, a ponadto na wyeliminowanie dotychczasowych uszczerbków powstałych na jej powierzchni. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się poważniejszych, a jednocześnie także bardziej kosztownych, usterek. Usługa ta przebiega sprawnie i na miejscu, bez konieczności demontażu uszkodzonej części. Świadczy ją m.in. zakład produkcyjno-usługowy Siłovex.
Na czym polega usługa tulejowania?
Renowacja uszkodzonej średnicy cylindra wiąże się z jego przeszlifowaniem. W przypadku znacznej zmiany w wymiarze średnicy konieczna może okazać się zmiana wielkości tłoka. Innym rozwiązaniem jest powiększenie otworu w taki sposób, aby umożliwić osadzenie w nim tulei, która bez problemu będzie współpracować z dotychczasowym tłokiem. Zabieg ten wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz precyzji. Usługi tulejowania można znaleźć poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła „usługi tokarskie Śląsk”.
Dlaczego tulejowanie jest tak ważne?
Użytkowanie maszyn, które posiadają nawet znikome uszkodzenia, może stwarzać realne zagrożenie dla osoby obsługującej, ale również dla otoczenia. Dodatkowo wiąże się to ze znacznymi kosztami napraw, jakie mogą wystąpić podczas ich eksploatacji. Tulejowanie ma na celu zminimalizowanie stopnia zużycia ruchomych części oraz zapobiegnięcie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Tulejowanie jest metodą renowacji ruchomych części maszyn budowlanych i przemysłowych. Zapewnia ich prawidłową pracę, poprawia bezpieczeństwo eksploatacji, a także pozwala uniknąć problematycznych napraw, które wiążą się z dużymi wydatkami.