sprawdzanie opon

Jak sprawdzić stan ciśnienia w oponach?

Podstawą, o którą powinien zadbać każdy właściciel pojazdu, jest właściwy poziom ciśnienia w oponach. To od tego parametru zależy bezpieczna jazda samochodem. Prawidłowo ciśnienie w oponach wpływa nie tylko na przyczepność pojazdu, ale również zużycie paliwa, żywotność opon czy nawet drogę hamowania. Zastanawiasz się, jak kontrolować ciśnienie w oponach? Sprawdź.

Gdzie sprawdzić ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach można sprawdzić na kilka prostych sposobów. Większość kierowców robi to w takich miejscach jak:

  • stacje benzynowe,
  • warsztaty samochodowe.

Zdecydowana większość stacji benzynowych dysponuje specjalnym stanowiskiem, z którego każdy może skorzystać bezpłatnie. Jest ono wyposażone w miernik, który należy przyłożyć do wentyla. Po krótkim czasie na urządzeniu wyświetlany jest wyniki. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, to można dopompować brakujące powietrze. Urządzenie do sprawdzania ciśnienia w oponach to również podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego. Dzięki temu specjaliści z takich placówek jak TECHSUL – KRZYSZTOF KOSOWSKI mogą sprawdzić ciśnienie opon i dopompować brakujące powietrze w razie potrzeby np. podczas przeglądu. Trzecim sposobem jest wykorzystanie ręcznego urządzenie, które można nabyć w sklepie motoryzacyjnym. Z jego pomocą można dokonać pomiaru samodzielnie w garażu lub przed domem.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Kierowcy powinni zwracać uwagę na informacje od producenta samochodu dotyczące prawidłowego ciśnienia w oponach. Nalepka informująca o tej wartości znajduje się najczęściej na słupku bocznym od strony kierowcy. Rzadziej naklejana jest na klapie wlewu paliwa. Informacje o ciśnieniu opon można również znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. To bardzo ważne, ponieważ poszczególne wartości mogą różnić się zależnie np. od masy pojazdu. Jeżeli ciśnienie jest za niskie, posługując się sprzętem, jakim jest kompresor samochodowy, należy dopompować powietrza, aby uzyskać prawidłowy odczyt. Ciśnienie w oponach ma ogromne znaczenie dla prawidłowej i bezpiecznej jazdy. Dlatego właśnie każdy kierowca powinien raz w miesiącu sprawdzać jego wartość i w razie konieczności ją korygować. Dzięki temu może być spokojniejszy, że w trasie nie spotka go żadna niebezpieczna sytuacja.