powieksznie ust

Hialuronidaza – skuteczna pomoc po nieudanym powiększaniu ust

Powiększanie czy modelowanie ust w ostatnich latach zyskało na popularności i stało się niemal zabiegiem „bankietowym”. Wraz z rosnącym popytem na taką usługę, wprowadza ją do oferty coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej. Niestety, nie zawsze taki zabieg jest wykonany prawidłowo, co skutkuje niejednokrotnie nieestetycznym wyglądem, ale może być również zagrożeniem zdrowia lub życia. Sposobem na to, by pozbyć się źle podanego kwasu jest hialuronidaza. Zobacz, na czym polega.

Hialuronidaza – na czym polega zabieg?

Do zabiegu używa się preparatów z hialuronidazą, czyli enzymem zdolnym do depolimeryzacji kwasu hialuronowego. Oznacza to po prostu, że można dzięki niemu rozpuścić podany wcześniej kwas. Preparaty z tym enzymem można kupić w hurtowniach kosmetycznych, np. BeautyNova.

Zabieg polega na wprowadzeniu hialuronidazy cienką igłą w miejsce, gdzie wcześniej zaaplikowano usieciowany kwas hialuronowy. Całość trwa ok. 15-30 minut. Odczuwanie bólu podczas zabiegu jest kwestią indywidualną. Po zabiegu obszar poddawany rozpuszczaniu kwasu jest opuchnięty, więc efekty widać dopiero po kilku – kilkunastu godzinach. Po dwóch tygodniach należy ponownie umówić się na wizytę, podczas której specjalista medycyny estetycznej oceni efekty i zdecyduje o ewentualnym podaniu kolejnej dawki.

Hialuronidaza – kiedy najczęściej jest wykonywana?

Najczęściej klientki zgłaszają się na taki zabieg po nieudanym powiększeniu ust. To, że zabieg został wykonany nieprawidłowo można rozpoznać po:

  • nieestetycznych grudkach na ustach, które powstały po źle podanym kwasie hialuronowym,
  • prześwitującym przez śluzówkę preparacie, który widać, bo został podany zbyt płytko.

Rzadziej spotykane, ale dużo poważniejsze powody zgłaszania się na zabieg hialuronidazy to między innymi:

  • zagrażająca martwicy skóry i tkanki podskórnej w okolicy dolnej wargi,
  • efekt Tyndalla, czyli obrzęki pod oczami, spowodowane zbyt powierzchownym umieszczeniem preparatu,
  • ropnie po wolumetrii policzków,
  • wczesne i późne reakcje alergiczne.

Nieestetyczny wygląd ust może być niekomfortowy, ale dużo poważniejsze konsekwencje ma martwica czy ropnie. To dlatego tak ważne jest, aby nie tylko korzystać z renomowanych klinik medycyny estetycznej, ale także upewniać się, jakimi produktami zabiegi są wykonywane.