fotelik

Jak dobrać fotelik samochodowy do masy dziecka?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce dziecko, które nie osiągnęło wzrostu powyżej 150 cm, podczas podróży samochodem, musi znajdować się w foteliku. Fotelik samochodowy dopasowuje się do wieku i masy ciała dziecka, dlatego w określonym czasie pojawia się konieczność wymiany fotelika na taki, który będzie odpowiedni dla aktualnych parametrów dziecka. W jaki sposób dobrać fotelik samochodowy?

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy

W celu łatwiejszego dobierania fotelików samochodowych do masy dziecka powstał ustandaryzowany podział obejmujący dwie grupy fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy oraz trzy grupy fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy. System też sprzyja jednolitej produkcji fotelików i spełnianiu wszelkich wymogów dotyczących ich konstrukcji. W kategorii fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy znajdują się:

  • grupa 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • grupa 0+ – dla dzieci o masie ciała do 13 kg.

Według polskiego prawa noworodki i niemowlęta należy przewozić tyłem do kierunku jazdy do momentu wyrośnięcia z nosidełka/fotelika z grupy 0+, czyli do osiągnięcia masy ciała powyżej 13 kg. Moment ten następuje zazwyczaj, gdy dziecko ma mniej więcej 12-15 miesięcy. Wyznacznikiem jest przede wszystkim waga dziecka i wzrost – gdy główka dziecka sięga powyżej oparcia, to znak, że fotelik należy wymienić. Jak podkreśla sklep dziecięcy For Kids, nie należy sugerować się tym, że nóżki dziecka opierają się o fotel pojazdu. To naturalna pozycja przyjmowana w nosidełku. Pragniemy podkreślić, że osiągnięcie przez dziecko wyżej wspominanej masy ciała nie oznacza, że od tej pory dziecko musi jeździć przodem do kierunku jazdy. Zgodnie z wieloma badaniami i testami przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak się da, zwiększa poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko podczas wypadku.

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy

Wśród fotelików samochodowych montowanych przodem do kierunku jazdy znajdują się:

  • grupa I – dla dzieci od 9 do 18 kg,
  • grupa II – dla dzieci od 15 do 25 kg lub 15 do 36 kg,
  • grupa III – dla dzieci od 22 do 36 kg.

Fotelik należy zmienić na nowy w momencie, gdy dziecko osiągnie maksymalną masę przewidzianą dla posiadanego modelu. Na szczególną uwagę zasługują foteliki wyposażone w ISOFIX. To ustandaryzowany system łatwego mocowania fotelika, który jest kompatybilny z mocowaniem znajdującym się w aucie. Od 2000 roku każdy nowy model samochodu, dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, musi posiadać takie mocowanie.