Blaty z kwarcu naturalnego – piękno, o które warto zadbać

Kwarcyt naturalny jest idealnym kamieniem do parapetów, blatów kuchennych, podłóg, obudowy kominków. Wizualnie przypomina elegancki i gustowny marmur. Jego obecność nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu. Kuchnia już nigdy nie będzie taka sama. Dlaczego warto zainwestować w blaty z kwarcytu naturalnego? Jak zadbać o owe elementy kuchenne?

Charakterystyka kwarcytu naturalnego

Kwarc naturalny powstał z piaskowca i mułowca. Cechuje się wyjątkowymi właściwościami – wysoką twardością, wytrzymałością, odpornością na zniszczenia, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, ścieranie, plamy. Wygląda przepięknie – blaty z kwarcu naturalnego mogą mieć różne odcienie, np. biel, beż, grafit, brąz, a nawet zieleń i czerwień. Ów surowiec ma kryształową strukturę. Jego gładka powierzchnia nie sprzyja gromadzeniu się na niej drobnoustrojów, bakterii, wirusów. Kwarcyt naturalny jest ponadto ogniotrwały, a także doskonale przewodzi ciepło – owe cechy sprawiają, że doskonale nadaje się jako materiał do zabudowy kominka. Blaty z kwarcytu długo zachowują elegancki i nienaganny wygląd. Są także odporne na działanie wilgoci, dlatego kuchenne czynności nie zaburzą ich struktury. Największą wadą tego materiału jest dość wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że kwarcyt naturalny wciąż jest tańszy aniżeli kamień (marmur, granit). To inwestycja na lata.

Blaty kuchenne z kwarcu naturalnego to czołowy produkt Pracowni Kamienia Naturalnego, mieszczącej się w Sukowie koło Kielc. Firma specjalizuje się w produkcji wyrobów z różnych kamieni, np. parapetów, kominków, schodów, zlewów, stołów, lad laboratoryjnych, a także blatów kuchennych.

Jak pielęgnować blaty z kwarcytu naturalnego?

Kwarcyt naturalny musi być pielęgnowany w specjalny sposób. Do czyszczenia blatów najlepiej używać specjalistycznego środka do pielęgnacji kamieni naturalnych. Tylko on sprawi, że ów specyficzny kamień zachowa swój połysk. Lekkie zabrudzenia można przecierać gąbką lub wilgotną szmatką (ewentualnie wzbogacone delikatnym środkiem myjącym). Blatów z kwarcu naturalnego kategorycznie nie wolno czyścić żrącymi preparatami, płynami z granulkami czyszczącymi – mogłyby one nieodwracalnie uszkodzić gładką powierzchnię.