Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, które będą miały znaczenie zarówno w kontekście efektów estetycznych, funkcjonalności, jak i kwestii finansowych. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcji, które należy wybrać, jest bez wątpienia dach, który stabilizuje obiekt, a także chroni go przed działaniem warunków atmosferycznych. Inwestorzy budujący domy jednorodzinne stają między innymi przed wyborem konstrukcji dachowej. Jakie rodzaje wyróżniamy i czym się charakteryzuje każdy z nich?
Jak dzielimy dachy ze względu na ich kształt?
Jednym z ważniejszych kryteriów podziału dachów w domach jednorodzinnych jest ten ze względu na kształt. Inwestorzy powinni się nad tym zastanowić możliwie jak najszybciej, ponieważ taka wiedza ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy lepiej zdecydować się na kupno dachówki ceramicznej, betonowej czy może blachodachówki. Wyróżniamy między innymi dachy dwuspadowe i czterospadowe. Te pierwsze składają się z dwóch połaci i mają prostą konstrukcję, co w praktyce oznacza, że nie wymagają zaawansowanych obróbek dekarskich. Dobrze się sprawdzą w przypadku prostokątnych brył o nieskomplikowanym obrysie. Dach czterospadowy składa się z kolei z czterech połaci i dzielimy go na namiotowy (ostrosłup o prostokątnej podstawie) oraz kopertowy. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze:
- dachy jednospadowe, które składają się tylko z jednej połaci, która jest oparta na najwyższej ścianie budynku,
- dachy wielospadowe, które powstają w wyniku połączenia kilku konstrukcji o różnych kształtach, a czasami również na wielu poziomach – taki dach jest najbardziej skomplikowany w budowie i jest wybierany w przypadku nietypowych brył,
- dachy płaskie, które wymagają zastosowania wylewki betonowej w celu odprowadzania wody opadowej i mają konstrukcję żelbetową,
- dachy mansardowe, czyli konstrukcje, w których każda połać składa się dwóch części i sprawdzają się w przypadku budynków z ostrymi skosami – pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni,
- dachy naczółkowe, które przypominają dwuspadowe i różnią się górną częścią ściany szczytowej, która jest zastąpiona niewielką połacią. Tego rodzaju konstrukcje są najczęściej wykorzystywane w górskich klimatach.
Na jaki rodzaj dachu w domu jednorodzinnym najlepiej się zdecydować?
Zastanawiając się nad tym, jaki rodzaj dachu sprawdzi się najlepiej w przypadku domu jednorodzinnego, dobrze wziąć pod uwagę kilka kryteriów. O to, w jaki sposób najlepiej dokonać wyboru, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział:
– Wybór odpowiedniego rodzaju dachu nie jest prosty. Warto mieć na uwadze, że konstrukcja będzie pełniła niezwykle ważne funkcje w kontekście bezpieczeństwa i estetyki całego obiektu. Oprócz rodzaju bryły dobrze też zwrócić uwagę na to, czy poddasze ma być użytkowe, czy nie. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to najtańszym rozwiązaniem może okazać się zbudowanie płaskiego dachu. Kolejną kwestią są warunki panujące na danym terenie, czyli intensywność opadów czy siła wiatru. Ostatnią, ale niemniej istotną sprawą dla większości inwestorów jest bez wątpienia budżet. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze oszacować koszty poszczególnych rozwiązań.