Dlaczego płyn chłodniczy jest tak ważny?

Mechanicy i eksperci motoryzacyjni nieustannie zwracają naszą uwagę na konieczność właściwego dbania o nasze samochody. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie niczym nie zakłóconą jazdę autem przez długi czas. Jednym z elementów, który wymaga naszego zainteresowania jest płyn chłodniczy. To przecież właśnie dzięki niemu silnik pojazdu działa sprawnie.

Jaką rolę spełnia płyn chłodniczy?

Każdy z nas mniej więcej wie, jak działają silniki spalinowe. Kiedy dostarczamy im paliwa, następuje jego spalanie, w rezultacie czego wytwarzane jest ciepło. Jeśli jednak temperatura osiągnie zbyt wysoką wartość, może doprowadzić to nawet do uszkodzenia silnika, a tego nikt z nas z pewnością nie chce. Dlatego potrzebne jest rozwiązanie, dzięki któremu wytwarzane w silniku ciepło będzie w jakiś sposób kontrolowane.

I na tym właśnie polega zadanie płynu chłodniczego (dowiedz się więcej: https://www.artbor.pl/plyny-chlodnicze-borygo-poznaj-najnowsze-produkty-legendarnej-polskiej-marki/). W trakcie pracy silnika, płyn chłodniczy pochłania wytwarzany nadmiar ciepła, po czym jest schładzany w chłodnicy. To właśnie dzięki niemu nie dochodzi do nadmiernego wzrostu temperatury w silniku. Samochód tym samym działa sprawnie, a my jesteśmy spokojni o jego kondycję. Jak zatem widać, warto postarać się o to, by układ chłodniczy znajdował się w dobrym stanie.

Czy każdy płyn chłodniczy jest dobry?

Niestety nie możemy udać się do sklepu i sięgnąć po pierwszy lepszy płyn chłodniczy. Wiele osób uważa też, że wystarczy wybrać najdroższy produkt stworzony przez znaną firmę, aby doskonale spełniał on swoje zadanie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Płyny chłodnicze znajdujące się obecnie w sprzedaży mają bardzo różne składy i są przeznaczone do innych silników. Dlatego nie możemy wybrać dowolnego produktu. Czym się zatem kierować podczas jego zakupu?

W pierwszej kolejności musimy się dowiedzieć, jakiego płynu chłodniczego możemy użyć w naszym samochodzie. Taka informacja znajduje się w jego instrukcji obsługi, ale możemy o to również zapytać naszego mechanika lub sprzedawcę tego typu produktów. Kiedy zorientujemy się jakie są zalecenia producenta, zdecydowanie zawęzimy grupę płynów chłodniczych, które możemy zastosować w używanym przez nas pojeździe.

Czytaj także: http://hydraportal.pl/plyn-chlodniczy-wszystko-co-trzeba-o-nim-wiedziec/

Jak przebiega wymiana płynu chłodniczego?

Wielu kierowców sądzi, że płyn chłodniczy należy wymienić, gdy jego poziom spada. Nie jest to jednak prawdą. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku pod maską może oznaczać kłopoty ze szczelnością układu chłodniczego lub jego zapowietrzeniem. Wówczas należy udać się do mechanika, który wskaże na przyczynę takiego stanu. Płyn chłodniczy natomiast wymieniamy regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Często mówi się, że wystarczy to robić raz na 5 lat, jednak wielu ekspertów radzi by płyn chłodniczy wymieniać co 3 lata.

Sam proces wymiany płynu chłodniczego nie jest szczególnie skomplikowany, jednak należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Ciecz ta jest bowiem dla nas niebezpieczna, dlatego powinniśmy założyć rękawice i okulary ochronne. Musimy także uważać, aby nie wylać płynu na ziemię, a stary płyn zlewamy do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników.

Znajdujący się w pojeździe płyn chłodniczy zlewamy przy schłodzonym silniku. Następnie należy wykonać płukanie układu chłodniczego przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu oraz wody destylowanej. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, możemy wlać nowy płyn chłodniczy przez zbiorniczek wyrównawczy. W instrukcji obsługi samochodu powinna się znajdować informacja dotycząca tego, ile płynu zmieści się w jego układzie chłodniczym. Dla pewności, po kilku dniach eksploatacji warto sprawdzić, czy nie ma konieczności uzupełnienia płynu.

Artykuł powstał we współpracy z artbor.pl