Naturalny wystrój wnętrz

Tematy związane z ekologią zajmują nie tylko wnętrza ale i pierwsze strony gazet. I to bardzo dobrze. Niewiele osób zaprzeczy, że ważne jest, aby nasze codzienne wybory były przemyślane. Te, dotyczące zakupu żywności w plastikowych opakowaniach, napojach w butelkach zwrotnych i wielu innych spraw. Czy ten temat dotyczy również takich tematów jak remont i wykończenie mieszkania?

Czy naturalne, ekologiczne materiały wykończeniowe muszą być drogie?

Najczęściej te naturalne, najbardziej szlachetne tworzywa nie należą do najtańszych. Co nie oznacza wcale, że w typowym mieszkaniu jesteśmy skazani na sztuczne, przemysłowo wytwarzane materiały. Często, jeśli zdecydujemy się na ponadczasowy, lepszej jakości element wyposażenia, cena jaką za niego zapłacimy podzielona przez lata użytkowania będzie zbliżona do ceny tańszej rzeczy. Jednak niższej jakości, krócej użytkowanej. W jakich sytuacjach możemy zmienić decyzję o zakupie? Na przykład urządzając pokój dziecięcy zamiast poliestrowego dywanika w samochodziki, zwierzątka czy gwiazdki możemy wybrać wełniany lub bawełniany dywanik, który będzie mógł służyć w pokoju dziecięcym również po zmianie aranżacji, gdy dziecko dorośnie, lub w innych pomieszczeniach.

Kamienne blaty, naturalne tkaniny, drewniane uchwyty do mebli – eleganckie dodatki do wnętrz, które wychodzą na pierwszy plan

Nawet jeśli po przeliczeniu kosztów zapadnie decyzja zakupu mebli z tańszych materiałów, nie musimy rezygnować całkowicie z „eko” planu. Rozwiązaniem awaryjnym jest wykorzystanie naturalnych materiałów w miejscach, w których najczęściej przebywamy, lub które najczęściej dotykamy. Wybierając je będziemy mieć pewność, że dotykamy tworzyw bezpiecznych dla człowieka.

Zobacz także: https://webkurier.pl/monochromatyczne-wnetrza-z-uzyciem-betonu-z-szaroscia-i-biela-jak-je-ocieplic/

W kuchni można użyć kamienne lub szklane blaty – są trwałe i odpowiednio traktowane naprawdę przetrwają wiele lat. Nie straszne im nawet największe zabrudzenia. W przypadku blatów kamiennych koniecznie musimy znać kilka zasad dotyczących pielęgnacji. Z kolei jeśli chodzi o uchwyty do szafek kuchennych – również obecnie można znaleźć uchwyty szklane, w różnych kształtach i w bogatej palecie odcieni.

Innym przykładem mogą być meble tapicerowane. Decydując się na rodzaj tkaniny możemy wziąć pod uwagę cenę, lub pochodzenie włókna. Sztuczne czy naturalne? Podobnie jest z zasłonami. Koniecznie weźcie tkaninę do ręki, sprawdźcie czy jest przyjemna w dotyku, jaki ma zapach, czy przepuszcza powietrze.

Drewniane uchwyty meblowe – każdemu meblowi dodadzą uroku

Drewno jest ciepłe w dotyku i wydaje się miękkie. Wiedzą to Ci, którzy mieli okazję chodzić boso po drewnianym pomoście lub drewnianej nie lakierowanej podłodze. Niektóre lakiery tworzą tak twardą i grubą powłokę, że w efekcie izolują nas od naturalnego tworzywa jakim jest drewno.

Nawet jeśli w naszym mieszkaniu królują meble z płyty z plastikową okleiną montując do ich drzwiczek drewniane uchwyty możemy całkowicie odmienić ich wygląd. Jeśli drewniany uchwyt meblowy był impregnowany olejem do drewna właściwe pielęgnowany będzie nam służył przez wiele lat. Pielęgnacja – to ważna sprawa w przypadku większości naturalnych materiałów. Na rynku można znaleźć drewniane uchwyty surowe, do samodzielnego wykończenia, oraz uchwyty już gotowe do zamontowania na meblu, np. https://dotmanufacture.com/kategoria-produktu/galki-drewniane/

Naturalne tworzywa oprócz tego, że są piękne, cieszą oko, dodatkowo wprowadzają do wnętrza naturę. Im jest jej więcej w naszym mieszkaniu tym lepszy staje się jego mikroklimat.

Partnerem artykułu jest dotmanufacture.com