Najlepsze polskie firmy

10 największych polskich firm w 2019 roku

Zastanawiałeś się kiedyś, które polskie firmy są największe? Już teraz nie musisz tego robić, poniżej ranking najbardziej wartościowych przedsiębiorstw polskiego pochodzenia. W rankingu dominują spółki Skarbu Państwa, które działają w branży paliwowej. To zupełnie inaczej niż w krajach zachodnich, gdzie największe są firmy technologiczne.

Miejsce 10. Lewiatan

Sieć handlowa działająca na rynku od 25 lat. Obecnie zatrudnia ponad 25 000 osób, które na co dzień pracują w 3000 oddziałów na terenie całego kraju.

Miejsce 9. PKO BP

W tym roku bank świętował 100-lecie swojego istnienia. Obchody zakończy bardzo hucznie, ponieważ rok 2019, jako kolejny rok z rzędu, zostanie zakończony z rekordowym zyskiem netto.

Miejsce 8. Cinkciarz.pl

Kantor wymiany walut, firma udzielająca pożyczek oraz pośrednik na rynkach Forex i GPW. Działa na rynku od 2010 roku.

Miejsce 7. Tauron

Grupa Tauron działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego. Zajmuje się zarówno wydobyciem węgla, jego wytwarzaniem, dystrybucją, a finalnie sprzedażą energii elektrycznej.

Miejsce 6. KGHM Polska Miedź

Mimo że ostatnie miesiące były dla firmy KGHM bardzo burzliwe, to jej pozycja w rankingu największych firm pozostaje niezachwiana. Planowane na kolejne lata inwestycje, najprawdopodobniej tylko ją umocnią.

Miejsce 5. PZU

Największa firma ubezpieczeniowa w Polska poprzedni rok miała najlepszy od 5 lat. Firma w ostatnim czasie regularnie bije wszystkie swoje rekordy finansowe, dzięki rozbudowanej, ale przede wszystkim lojalnej grupie klientów korzystających z ubezpieczeń PZU.

Miejsce 4. PGE

Polska Grupa Energetyczna S.A. Grupa Kapitałowa to największy pod względem przychodów, zainstalowanych mocy wytwórczych oraz ilości produkowanej energii przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce.

Miejsce 3. Grupa Lotos

Działająca od 1991 roku firma to obecnie grupa kapitałowa, która skupia kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych. Ich głównym obszarem działania jest poszukiwanie, wydobycie oraz przetwarzanie ropy naftowej.

Miejsce 2. PGNIG

To największa spółka w Polsce, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Swoje działania prowadzi również za granicami kraju prowadząc swoje prace w: Libii, Czechach, Danii i Niemczech.

Miejsce 1. PKN Orlen

Paliwo potentat utrzymał pierwszą pozycję w rankingu. Rok 2019 był dla spółki znakomity, ponieważ jej przychody przekroczyły magiczną barierę 100 miliardów złotych. PKN Orlen to nie tylko największa firma w Polsce, ale również w tej części Europy.