Żelazo jest bardzo ważnym dla organizmu mikroelementem, który pełni głównie funkcje regulujące. Niestety nie należy on do tych, jakie wchłaniają się łatwo, więc należy je dostarczać wraz z pokarmami. Które z produktów są jego cennym źródłem?
Żelazo – jakie ma właściwości?
Bardzo ważną rolą, jaką pełni żelazo w organizmie jest to, że wpływa na procesy wykorzystania oraz magazynowania w nim tlenu. Ten mikroelement stanowi 3-5 g, z czego około 4 procent znajduje się w mioglobinie, 66 procent występuje w hemoglobinie, a 7 procent stanowi składnik różnych enzymów. Na pozostałą ilość składa się żelazo zapasowe z białkami, które obecne są między innymi w wątrobie oraz śledzionie (ferrytyną oraz hemosyderyną).
Oprócz tego żelazo chroni organizm przed stresem oksydacyjnym oraz bierze udział w produkcji serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Pamiętajmy jednak, że zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza szkodzą. Zanim więc podejmiemy walkę o jego prawidłowy bilans w organizmie, warto zapytać o poradę doradcę żywieniowego.
W jakich produktach szukać żelaza?
Bardzo cennym źródłem żelaza są jaja. Oprócz tego zawierają potas, witaminy A,C,E czy K oraz magnez. Warto także wiedzieć, że jaja należą do najlepiej przyswajalnych białek zwierzęcych. Niemniej cenne dla organizmu jest wprowadzenie do diety łososia – ogólnie ryb. Jedzmy je przynajmniej 2 razy w tygodniu. To oprócz żelaza cenne źródło witaminy D oraz kwasów omega 3. Zaprzyjaźnijmy się także ze szpinakiem. Wespół z żelazem dostarcza witaminę C, beta-karoten, a także jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem. Ponadto warto, aby na talerzu pojawiły się takie produkty jak: kasza gryczana, orzechy, indyk, chude czerwone mięso, wątroba cielęca, fasola, groch, soczewica oraz biała kapusta. Bardzo dobrym sposobem jest odpowiednie łączenie tych składników, ale oczywiście, jak we wszystkim, warto zachować zdrowy umiar. Jeśli więc nie mamy pomysłu na tworzenie dań, albo też zwyczajnie brakuje nam czasu na gotowanie, możemy skorzystać z usług cateringu dietetycznego. To sposób na to, aby jedzenie było dostarczane codziennie w specjalnie dobranych dla nas ilościach, a także wedle zapotrzebowania kalorycznego. Takie kwestie są bardzo ważne zarówno dla kondycji naszego organizmu, jak również dla zachowania dobrej sylwetki.