badanie oczu

Opieka okulistyczna a pandemia. Jak badać wzrok w czasach Covid?

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na każdym aspekcie naszego życia. Pojawiły się znaczne utrudnienia z dostępem do usług medycznych, a co za tym idzie część osób wymagających opieki i nadzoru lekarskiego zaniedbała swoje zdrowie. Problem dotknął również pacjentów, którzy zaobserwowali u siebie niepokojące objawy w zakresie widzenia, a nie mogły w porę skorzystać z pilnego badania u okulisty. 

Jak radzić sobie z opieką okulistyczną w czasie pandemii?

Aby zminimalizować ryzyko problemów związanych z wystąpieniem niepokojących objawów w zakresie widzenia, warto wprowadzić kilka istotnych zmian, które z pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to zarówno osób, które noszą soczewki kontaktowe jak i pacjentów, którzy wspomagają się okularami.

Co podpowiadają specjaliści?

1. Jak wiadomo wirus przenosząc się drogą kropelkową, może bytować przez długi czas na przedmiotach, w tym również na dłoniach. Częstym winowajcą zakażenia jest brak należytej higieny rąk. Dlatego osoby noszące soczewki kontaktowe muszą przestrzegać reżimu systematycznej dezynfekcji i dbać o właściwą higienę, by nie tylko uniknąć zakażenia podczas kontaktu dłoni z oczami, ale również unikać infekcji. Ta bowiem wiąże się z koniecznością osobistej wizyty u specjalisty. Jak wskazują lekarze, osoby noszące soczewki znacznie częściej dotykają oczu, co stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest również zamiana soczewek na okulary, jeśli trudno pozbyć się nawyku.
2. Badania nad wirusem pokazały, że wirus przenosząc się drogą kropelkową może dostać się do organizmu również przez oczy. Okulary są więc dodatkową barierą i zabezpieczeniem przed zakażeniem. Nie można jednak traktować tego sposobu jako 100% ochronę, jednak czy to okulary korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, warto zadbać o dodatkowe możliwości ochrony organizmu przed zakażeniem.
3. Osobom, które na stałe przyjmują leki okulistyczne zaleca się zakupienie większej ilości, by uniknąć potencjalnych problemów nie tylko z receptą i dostępem do usług specjalisty, ale również ograniczyć wizyty w aptece.
4. Należy unikać pocierania oczu. Osoby, które cierpią z powodu nadwrażliwości i alergii powinny stosować krople nawilżające, które znacznie zmniejszają podrażnienia i konieczność pocierania oczu. Jednak przed aplikacją należy pamiętać o właściwej higienie dłoni, gdyż wirus może dostać się do organizmu poprzez spojówki oczu.

Higiena, maseczki i dystans społeczny – podstawowa ochrona przed COVID

Mimo, iż szczepionka na COVID pojawiła się już na świecie, nadal jej dostępność jest jeszcze dość ograniczona. Każda z grup społecznych musi wykazać się cierpliwością i do tego czasu stosować jedyne skuteczne metody walki z koronawirusem. W związku z tym należy przestrzegać zasad, które rekomendowane są przez WHO. Zatem…
1. Dokładna dezynfekcja rąk z wykorzystaniem odpowiednich i zalecanych preparatów. Dotyczy to szczególnie wizyt w miejscach publicznych, gdzie ryzyko zarażenia wzrasta. W przypadku braku dostępu do toalety, można skorzystać ze środków dezynfekujących, które warto mieć przy sobie.
2. Maseczki są obecnie obowiązkowe w miejscach publicznych, co stanowi jedną z metod rozprzestrzeniania się kropelek w wydychanym powietrzu.
3. Dystans społeczny, szczególnie w miejscach publicznych jak markety również pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia.

Kilka niewielkich zmian może znacząco wpłynąć na ryzyko zakażenia. Warto zatem zastosować się do zaleceń specjalistów i zmienić nawyki, które do tej pory nie stanowiły zagrożenia. Jednak w przypadku nagłego pogorszenia widzenia, utraty części pola widzenia, zaczerwienienia, bólu i dużej ilości mętów należy jak najszybciej skontaktować się specjalistą, który oceni sytuację.