Rodzaj osprzętu oraz wszelkie wytyczne i obowiązki pojazdów pomocy drogowej są określone w stosownych rozporządzeniach. Przepisy prawa zawierają dokładne wytyczne związane z rodzajem wyposażenia, a także informacje dotyczące obowiązkowych przeglądów czy innych kwestii technicznych. W artykule piszemy o wymaganiach dotyczących świadczenia usług pomocy drogowej.
Podstawowe wymagania techniczne
Aby legalnie świadczyć usługi pomocy drogowej na terenie Polski, przedsiębiorcy muszą postępować zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniach i normach europejskich.
Po pierwsze, niezbędne jest pozytywne przejście stosownych badań technicznych. Wymóg ten dotyczy wszystkich lawet poruszających się po krajach Unii Europejskiej. Mowa tu o dokumencie wystawianym przez stacje kontroli pojazdów, potwierdzającym zgodność z warunkami w zakresie dopuszczalnej ładowności, umiejscowienia haka, masy całkowitej itd. Zaświadczenie gwarantuje też, że pojazd spełnia wytyczne dotyczące poziomu bezpieczeństwa i ogólnej sprawności technicznej.
Wymagania dotyczące lawet
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdu i zakresu ich wykorzystania, pojazd przeznaczony do realizowania czynności związanych z holowaniem czy autopomocą powinien być wyposażony w ostrzegawczy sygnał świetlny o barwie żółtej. Przy czym, ważna jest widoczność oświetlenia z odległości min. 150 m i jednocześnie brak efektu oślepiającego innych uczestników ruchu drogowego. Każda laweta pomocy drogowej musi składać się z kabiny kierowcy oraz nadwozia wyposażonego w hol, zestaw świateł i sygnał świetlny. Do tego, aby możliwe było holowanie samochodów i jednośladów, niezbędne są dwa rodzaje połączeń: giętkie i sztywne. Ponadto, zgodnie z wytycznymi ustawodawcy, kabina lub nadwozie pojazdu muszą mieć kolor żółty. Jedną z firm zajmujących się sprzedażą autotransporterów typu laweta w Polsce jest producent lawet KEGGER.
Pozostały osprzęt
Warto pamiętać, że pomoc drogowa to nie tylko holowanie aut po usterkach czy kolizjach. Oferta takich firm obejmuje zazwyczaj również m.in.:
- dowóz paliwa,
- wymiany opon na miejscu,
- zabezpieczanie miejsc wypadku,
- wyciąganie samochodów z rowu, błota, piasku itp.,
- wykonywanie drobnych napraw.
Tak szeroki wachlarz usług wymaga dysponowania specjalistycznym osprzętem. Przykładem tego typu wyposażenia są: pasy transportowe, wyciągarki hydrauliczne, blokady pod koła, łańcuchy czy zaawansowane narzędzia mechaniczne.