W okresie wiosennym i jesiennym Twój pies często się drapie? To jeden z typowych objawów alergii. Niestety, podobnie jak ludzie, czworonogi mogą cierpieć z powodu uczulenia. Symptomów, które wskazują na tego rodzaju dolegliwość, jest kilka. Poznaj je, żeby sprawdzić, czy to może być problem także Twojego pupila. Dowiedz się też, co pomaga psom z alergią i jak wybrać legowisko dla psiego alergika.
Alergia u psów – typowe objawy
Alergia u psów uwidacznia się w dość charakterystyczny sposób. Jednymi z najczęściej spotykanych objawów są:
- swędzące wysypki na skórze – często trudno je zauważyć przy długiej sierści, ale warto zwrócić szczególną uwagę na okolice pachwin, łap i na kufę; czasem świąd jest dla zwierzaka tak nieznośny, że potrafi wprost wygryzać sobie rany; co ważne, jeśli alergia nie będzie leczona, może prowadzić do miejscowej utraty sierści;
- łzawienie i zaczerwienienia oczu – te objawy występują u około jednej piątej psich alergików;
- infekcje uszu;
- kichanie;
- problemy z oddychaniem;
- wodnista wydzielina sącząca się z nosa.
Jeśli dostrzegasz któreś z powyższych objawów u swojego pupila, najlepiej zabierz go do weterynarza. Specjalista oceni czy to alergia jest ich przyczyną, wykona testy i wdroży odpowiednie leczenie. Psy, tak jak ludzie, mogą mieć uczulenie na pyłki roślin, roztocza, pleśnie, grzyby.
Co pomaga na alergię u psa?
Chcąc złagodzić objawy alergii u psa, należy przede wszystkim trzymać się zaleceń weterynarza. Jest też kilka dodatkowych rzeczy, które można zrobić:
- kup antyalergiczne legowisko dla psa – bardzo dobrze sprawdzają się legowiska wypełnione silikonowymi kulkami, które zapobiegają rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy wewnątrz posłania; ważne jest też, żeby tkanina tapicerska była łatwa w czyszczeniu – najlepiej zdejmowana, żeby można było ją prać;
- wycieraj psu łapy po powrocie ze spaceru – to pomoże ograniczyć ilość alergenów przynoszonych przez niego z zewnątrz;
- regularnie odkurzaj i pierz legowisko – przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza w okresie pylenia;
- na długie spacery zbieraj pupila od południa – noc i poranek to czas wzmożonego pylenia, dlatego na dłuższe wyprawy lepiej wybierać się w później, kiedy część pyłków opadnie.
Legowiska dla psów z alergią produkuje np. firma Beds4Dogs. Jej wyroby są wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i nie powodują reakcji uczuleniowej. Chcąc pomóc swojemu czworonogowi w walce z alergią, pamiętaj też o stosowaniu szamponów i kosmetyków pielęgnacyjnych, które łagodzą podrażnienia skóry, minimalizują świąd i nawilżają.