nauka jezyka polskiego

Czy nauka języka polskiego jest trudna dla obcokrajowców?

Częste „łamanie” sobie języka przez cudzoziemców podczas prób wymówienia słów w języku polskim to powszechna sytuacja, z którą każdy z nas kiedyś się spotkał. Język polski zaliczany jest do grupy najtrudniejszych języków świata, ale czy słusznie? A jeśli tak, to co decyduje o tym, że obcokrajowcom tak trudno jest go opanować? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

G jak gramatyka

Wielu obcokrajowcom, a często nawet samym Polakom, dużo problemów sprawia gramatyka. Eufemistycznie mówiąc, nie jest ona zbyt łatwa. W języku polskim mamy bowiem siedem przypadków, przez które odmieniają się rzeczowniki, przymiotniki oraz część liczebników i zaimków. Z pewnością może to stanowić szok dla osób z krajów anglojęzycznych, gdzie taka odmiana praktycznie nie występuje. Do tego w języku polskim występuje aż 5 rodzajów gramatycznych oraz duża liczba wyjątków od ww. reguł. Z tego powodu spora część uczących się języka polskiego ma problem, żeby opanować go naprawdę dobrze, tym bardziej, kiedy uczą się go samodzielnie. Z pomocą mogą im przyjść kursy polskiego dla obcokrajowców, które nastawione są na rozwijanie kompetencji językowych w sposób jak najbardziej przyjazny dla każdego kursanta.

W jak wymowa

Kolejną kwestią spędzającą sen z powiek obcokrajowców, którzy podjęli wyzwanie nauki naszego rodzimego języka, jest wymowa. Duża ilość głosek takich, jak: sz, cz, ś, ż itp. stanowi dla wielu cudzoziemców poważną barierę, którą trudno im pokonać. Wyzwanie stanowią także zbitki spółgłosek. Z tego względu wiele polskich słów, w tym używanych na co dzień, jest wyjątkowo trudnych do wymówienia, zwłaszcza dla osób, których ojczysty język nie pochodzi z grupy języków słowiańskich. I przeciwnie – dla osób, które opanowały choć jeden język słowiański, polska wymowa może wcale nie być trudna. W przypadku wymowy wiele zależy bowiem od tzw. „punktu siedzenia”.

Jednak to, czy nauka polskiego będzie żmudna i  trudna, czy też nie, zależy także od tego, w jaki sposób będziemy się tego języka uczyć. Przykładowo, zapisując się do szkoły języka polskiego online Makilen otrzymamy program „szyty na miarę” i dopasowany do indywidualnych możliwości każdego uczestnika, co oznacza, że będziemy mogli podążać za własnym tempem nauki, gdyż lekcje polskiego odbywają się w małych, kameralnych  grupach.  Jeżeli czujemy natomiast, że nauka polskiego to dla nas spore wyzwanie, możemy zdecydować się na kursy indywidualne czyli prywatne spotkania z lektorem.