Zewnętrzne oświetlenie samochodowe to elementy, które mają zapewniać bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wygodę jazdy. Kwestie związane z tego typu oświetleniem są tak ważne, że zostały ujęte w przepisach, a warunek dopuszczenia pojazdu do ruchu stanowi właśnie wypełnienie tych przepisów – z zakresu typu, rozmieszczenia świateł, barwy czy zasięgu. Jakie elementy wchodzą w skład oświetlenia zewnętrznego samochodu?
Elementy zewnętrznego oświetlenia samochodowego – jakie są obowiązkowe?
W skład samochodowego oświetlenia zewnętrznego wchodzą m.in. światła drogowe, mijania, kierunkowskazy, hamowania, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła pozycyjne przednie i tylne, odblaskowe, awaryjne. Niezbędna jest również lampa przeciwmgielna tylna oraz cofania. Pojazdy o szerokości większej niż 2,1 m posiadają także światła obrysowe. Samochody, których długość przekracza 6 m, muszą posiadać boczne odblaski. W przypadku samochodów lub zespołów aut o długości ponad 6 m trzeba zadbać o światła pozycyjne boczne.
Elementy zewnętrznego oświetlenia samochodowego – dlaczego należy je kontrolować?
Należy pamiętać, że właściwości świateł ulegają pogorszeniu wraz z upływem czasu. W efekcie nawet po 4 -5 latach ich możliwości świetlne spadają o 10 – 25%. Dlatego badania techniczne przeprowadzane są także pod względem oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Sprawne światła drogowe powinny gwarantować dostateczne oświetlenie dróg minimum na 100 m przed pojazdem w warunkach dobrej przejrzystości powietrza.
Światła mijania z kolei powinny oświetlać drogą minimum 40 m przed pojazdem w takich samych warunkach. Zgodnie z przepisami kierunkowskazy powinny mieć natomiast barwę żółtą i zapalać się oraz gasnąć równomiernie. Sprawnie działające oświetlenie zewnętrzne samochodów oferuje m.in. sklep dla zmotoryzowanych Rozruch, który dba o zadowolenie i bezpieczeństwo Klientów.
Elementy zewnętrznego oświetlenia samochodowego – czy można montować dodatkowe lampy?
Montowanie dodatkowego oświetlenia poza tym ujętym w przepisach, jest zabronione. Niezastosowanie się do norm i montaż świateł ozdobnych oraz podświetlenia może skutkować nałożeniem mandatu. Trzeba pamiętać, że możliwe jest zamontowanie tylko takich lamp, które posiadają homologację. Reflektory tego typu są odpowiednio oznaczone literą „E” i kodem kraju, w którym zostały dopuszczone do użytku – np. skrót „PL”.