pogrzeb

Muzyka jako element oprawy pogrzebowej

Pogrzeb bliskiej osoby jest bez wątpienia przykrym i smutnym wydarzeniem w życiu rodziny czy kręgu przyjaciół. Każdy z nas, rzadziej lub częściej, uczestniczy w pogrzebach. Organizując ostatnią drogę zmarłego warto zadbać o odpowiednią oprawę tej uroczystości, aby była wzniosła, wyważona i elegancka. Co wchodzi w skład takiej oprawy, komu ją zlecić i jak zadbać o element muzyczny?

Elegancka oprawa pogrzebowa – zleć to profesjonalistom

Moment śmierci bliskiej osoby to zawsze chwila bardzo trudna, a dla wielu osób nawet traumatyczna. Trudno oczekiwać, że w tak bolesnym czasie rodzina będzie w stanie zadbać o wszelkie formalności dotyczące pogrzebu. Na szczęście możemy dzisiaj skorzystać z kompleksowych usług firm, takich jak chociażby Zakład Pogrzebowy J. Z. Kiełbaska. Wykwalifikowany, empatyczny i doświadczony personel zadba o każdy detal, aby ostatnia droga bliskiej osoby odbyła się w jak najbardziej uroczysty sposób. Ostatnie pożegnanie to wydarzenie, które w naszej pamięci zapisze się na długi czas. Między innymi z tego powodu warto zadbać o wyjątkową oprawę, która także wyrazi wdzięczność zmarłemu i podkreśli, jak ważną rolę odgrywał w naszym życiu. Uroczysta oprawa to coś, co może być wykonane zgodnie z wolą rodziny, ale również samego zmarłego. Kompleksowa obsługa pochówku, jaką możemy zamówić w zakładzie pogrzebowym, może obejmować m.in. zapewnienie mistrza ceremonii (jeśli pogrzeb jest świecki), dostarczenie wiązanek do kościoła czy kaplicy, wiązanek na trumnę czy organizację stypy. Ważnym elementem oprawy, jakiej często życzy sobie rodzina (a niekiedy również zmarły w swoim testamencie), jest muzyka. Tę również może zapewnić zakład pogrzebowy.

Muzyka – elegancki element oprawy pogrzebowej

Oprawa muzyczna na pogrzebie może mieć różną formę. Wszystko zależy od oczekiwań rodziny, ale również ostatniej woli zmarłego (jeśli rodzina posiada taką informację). Najczęściej oprawa muzyczna obejmuje osoby grające na trąbce. Niekiedy za oprawę muzyczną odpowiada organista w kościele. Są również inne opcje, takie jak zapewnienie orkiestry górniczej na pogrzebie – jest to rozwiązanie szczególnie popularne na Śląsku. Może to być po prostu nastrojowa, nostalgiczna muzyka płynąca z głośników podczas poszczególnych elementów pogrzebu. Nie zawsze muzyka na pogrzebie musi być stricte żałobna. Warto podkreślić, że muzyka na pogrzebie to bardzo indywidualna sprawa i powinna być załatwiona zgodnie z wolą stron. Muzyka może nam towarzyszyć podczas całej ceremonii pogrzebowej, ale równie dobrze na przykład wyłącznie podczas pożegnania na cmentarzu.