Blizny to szpecące zmiany skórne, które powstają w wyniku wielu różnych czynników, takich jak trądzik, interwencje chirurgiczne czy wypadki. Większość osób próbuje się ich pozbyć na różne sposoby, a jednym z nich jest laserowa korekta blizn. Na czym ona polega i kiedy można przystąpić do tego zabiegu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie są rodzaje blizn i jak je leczyć?
Blizny powstają w wyniku uszkodzeń skóry i procesu ich gojenia, są więc niczym innym, jak tkanką łączną zastępującą pierwotną tkankę. Mogą się od siebie różnić wyglądem i grubością itp. I tak na przykład blizny pourazowe, które powstają w wyniku wypadków, poparzeń czy skaleczeń, zwykle są twarde i uwydatnione ponad powierzchnię skóry, dlatego celem ich leczenia jest spłycenie ich i uelastycznienie otaczających je tkanek. Z kolei blizny pooperacyjne często mają inny kolor niż skóra, przez co są bardziej widoczne od innych. Blizny potrądzikowe natomiast mają charakter blizn zanikowych, które swoim wyglądem przypominają małe dołeczki w skórze. Wszystkie te rodzaje blizn z powodzeniem usunąć można przy pomocy laseroterapii, a dokładnie laserowej korekty blizn.
Na czym polega laserowa korekta blizn i kiedy możną ją wykonać?
Laserowa korekta blizn to wyjątkowo skuteczna, a zarazem mało inwazyjna metoda korygowania blizn. Wykonuje się ja przy pomocy lasera CO2, który naświetla wiązką światła uszkodzone tkanki, w których zachodzi tzw. fototermoliza. W jej efekcie dno blizny potrądzikowej zostaje uniesione ku górze, co daje efekt wygładzenia skóry. W przypadku leczenia blizn pourazowych laser jest w stanie usunąć prawie 30 procent tkanki łącznej, a nowa tkanka, która ją zastępuje, przybiera wygląd normalnej, zdrowej skóry. Laseroterapię, która jest zabiegiem z zakresu dermatologii estetycznej, możemy wykonać m.in. w klinice dermatologicznej Dr Chlebus w Warszawie.
Laserową korektę blizn wykonuje się dopiero, gdy rana będzie całkowicie zagojona, a więc po 3-6 miesiącach od powstania uszkodzenia skóry. Jest to sprawa indywidualna, która zależy zarówno od rodzaju rany i od uwarunkowań danej osoby. Naświetlania laserem należy przeprowadzać co 6-8 tygodni, aż do uzyskania odpowiedniego rezultatu. Zabiegi takie mimo małej inwazyjności wykonywane są w znieczuleniu miejscowym.