inhumacja zwlok

Co to jest inhumacja zwłok?

Inhumacja to inaczej mówiąc pochówek szkieletowy, czyli złożenie ciała w trumnie do grobu. Mimo coraz większej popularności kremacji, pochówek tradycyjny wciąż jest najchętniej wybierany przez rodziny zmarłych. Kościół Katolicki w pełni toleruje kremację, ale wciąż uważa, że to właśnie pochówek szkieletowy, czyli inhumacja, to chrześcijańska forma pochówku.

Inhumacja, czyli pochówek znany od tysiącleci

Inhumacja, czyli złożenie ciała do grobu to pochówek najbardziej powszechny i praktykowany na całym świecie od tysiącleci. Również w naszym kraju, mimo coraz większej popularności pochówków z kremacją, rodziny zmarłego decydują się na pogrzeb tradycyjny (chyba, że wolą zmarłego była kremacja, co zdarza się też coraz częściej). Inhumacja, nazywana także pochówkiem szkieletowym, polega na złożeniu wcześniej przygotowanego ciała do trumny, a następnie – do wybranego grobu na cmentarzu. Dobre zakłady pogrzebowe, takie jak chociażby Karawan Kondej, zajmują się kompleksową obsługą pogrzebu, dzięki czemu w trudnej i ciężkiej sytuacji żałoby możemy liczyć na wsparcie profesjonalistów, którzy nie zapomną o nawet najmniejszych detalach podczas uroczystości pogrzebowej. A tych detali i spraw jest wbrew pozorom naprawdę sporo – należy zadbać o transport zwłok do zakładu, odpowiednie przygotowanie ciała (nie tylko jego umycie, ale czasami rodziny decydują się na wykonanie pośmiertnego makijażu) czy jego ubranie. Należy zadbać o kwestie formalne w ZUS, na cmentarzu, w kościele, a także o przygotowanie takich rzeczy jak odpowiednia trumna, kwiaty czy nagrobek.

Inhumacja czy kremacja – na co się zdecydować?

Mimo, że inhumacja cieszy się największą popularnością, coraz więcej osób decyduje się na pochówek z kremacją. Na cmentarzach coraz częściej brakuje już miejsc do grzebania zmarłych, a organizacja pogrzebu z kremacją wydaje się być opcję ekologiczną i higieniczną. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, pochówek z kremacją pozwala na godne pożegnanie bliskiej osoby. Co więcej, Kościół Katolicki w tym temacie nie ma żadnego problemu, więc wybór pomiędzy inhumacją a pochówkiem z kremacją leży po stronie rodziny. Często zdarza się także, że zmarły pozostawia ostatnią wolę, że chce pozostać skremowany.