Płuczki do oczu – jak działają?

Wypadki, szczególnie w obrębie oczu są bardzo niebezpieczne. W takich sytuacjach liczy się szybkie i skuteczne działanie. Bardzo pomocne są specjalne płuczki do oczu. Jak dokładnie działają?

Kiedy stosuje się płuczki do oczu?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Jednocześnie oczy są bardzo wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniom. W przypadku, gdy do oka dostanie się ciało obce lub substancja drażniąca, należy działać jak najszybciej. Najlepszym sposobem jest użycie płuczka do oczu. Są to butelki wypełnione bezpiecznym płynem, które posiadają specjalną głowicę dopasowaną do kształtu gałki ocznej. Poprzez naciśnięcie butelki, woda wydobywająca się z głowicy tworzy delikatny dla oka strumień, pozwalający oczyścić oko i wypłukać wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku wykonywania zawodów, gdzie ryzyko dostania się do oczu drobinek lub innych substancji jest szczególnie wysokie, warto wyposażyć miejsce pracy w butelki do ich przemywania. Płuczki do oczu w Warszawie czy każdym innym mieście są łatwo dostępne w sklepach medycznych, sklepach ze sprzętem BHP czy nawet dobrych aptekach.

Jak wyeliminować ryzyko dostania się do oczu substancji drażniących?

Wypadki niestety zdarzają się wszędzie. Czasami są spowodowane błędem ludzkim, innym razem awarią maszyny. Aby niebezpieczne sytuacje zdarzały się jak najrzadziej, ważne jest regularne sprawdzanie poprawnego funkcjonowania wszystkich urządzeń. W przypadku maszyn produkcyjnych istotne jest ich regularne czyszczenie i konserwacja. Wszelkiego rodzaju instalacje, elektryczne, jak i gazowe, powinny być poddawane przeglądom. Osoba przeprowadzająca tego rodzaju przeglądy jest zobowiązana upewnić się, że wcześniej została wykonana kalibracja przenośnych detektorów gazowych. Zapewnia to ich prawidłowe działanie i daje gwarancję poprawnego pomiaru. Każdy z pracowników przed rozpoczęciem pracy powinien przejść szkolenie BHP oraz poznać zasady bezpiecznego obsługiwania wszystkich urządzeń. Warto odświeżać tę wiedzę i uczulać pracowników, aby zawsze zachowywali wysoki poziom koncentracji podczas pracy.